Obserwuj w Google News

Ktoś podszywa się pod mBank i rozsyła klientom wiadomości z wirusem

Redakcja
1 min. czytania
11.04.2017 22:11
Zareaguj Reakcja

Klienci mBanku na celowniku cyberprzestępców. W sieci pojawiły się nowe pułapki. Są nimi fałszywe wyciągi z kart kredytowych, które mogą zainfekować komputer i wykraść pieniądze z konta użytkownika.

Ktoś podszywa się pod mBank i rozsyła klientom wiadomości z wirusem
fot. Pexels.com

Jeden z czytelników portalu Zaufana Trzecia Strona poinformował o podejrzanej wiadomości, jaką dostał na swoją skrzynkę mailową. Jego uwagę zwrócił mail o treści „mBank - Elektroniczne zestawienie operacji na karcie kredytowej”. Okazało się, że przesyłka zawiera pliki, których bank nigdy wcześniej nie przesyłał. Chodzi o “Elektroniczne Zestawienie Opreacji - VISA CLASSIC nr 45.zip”, po otwarciu którego pojawia się plik z rozszerzeniem „.rar”, a w nim "Haslo do elektonicznego zestawienia operacji.txt". Cały mechanizm ma za zadanie zainstalować użytkownikowi na dysku komputera plik startowy, który infekuje komputer i – jak podaje portal – może wykraść dane lub wyłudzić pieniądze.

Tak prezentuje się pełna treść fałszywej wiadomości:

Witamy, dziękujemy za korzystanie z usług mBanku. W załączniku przesyłamy wyciąg okresowy z rachunku karty kredytowej. Jeśli masz aktywną usługę wysyłki szyfrowanych wyciągów, w celu otwarcia załączonego dokumentu wpisz aktualne hasło do szyfrowania wyciągów, które ustaliłeś w serwisie transakcyjnym. Więcej informacji na temat szyfrowania wyciągów znajdziesz na stronie mBanku. Pozdrawiamy, Zespół mBanku.

Jak informuje portal Zaufana Trzecia Strona, złośliwe oprogramowanie przypomina to, które w ostatnim czasie otrzymali klienci firmy Netia. Przyłączamy się do ostrzeżeń banków i radzimy nie otwierać zawartości maili, które swoją formą odbiegają od normy.