Obserwuj w Google News

GUS: w listopadzie 2020 dwa razy więcej zgonów niż przed rokiem

1 min. czytania
16.12.2020 19:50
Zareaguj Reakcja

Od 2 do 29 listopada zmarło prawie 60 tys. osób, dwa razy tyle co w podobnym okresie przed rokiem - wynika z opracowania GUS na podstawie danych z Urzędów Stanu Cywilnego. Na początku grudnia liczba zgonów zaczęła spadać, choć te dane mogą jeszcze nie być kompletne.

liczba zgonów w Polsce
fot. Karol Porwich /East News

GUS opublikował tabele prezentujące zgony od 2000 roku według tygodnia zgonu, wieku i płci oraz podregionu zamieszkania osób zmarłych. Dane są aktualizowane w cyklach miesięcznych, ok. 15. dnia każdego miesiąca na podstawie informacji z Urzędów Stanu Cywilnego.

Z tabeli wynika, że od 2 do 29 listopada zmarło w Polsce 59,5 tys. osób, podczas gdy rok temu w porównywalnym okresie (od 4 listopada do 1 grudnia) zmarło 30 tys. osób. Najwięcej zgonów w tym roku - ponad 16 tys. - odnotowano w tygodniu od 2 do 8 listopada.

GUS: Dwa razy więcej zgonów w Polsce w listopadzie 2020 niż w listopadzie 2019

W grudniu liczba zgonów zaczęła spadać. W okresie od 30 listopada do 13 grudnia stwierdzono prawie 23 tys. zgonów wobec 16 tys. w porównywalnym okresie rok temu (wzrost o 40 proc.). Są to ostatnie dostępne obecnie dane za bieżący rok. GUS zaznacza, że liczby z ostatnich tygodni mogą nie być kompletne.

Listopad był to tej pory najtragiczniejszym miesiącem pod względem liczby zgonów na COVID-19.

Kilka tysięcy zakażeń więcej niż wczoraj. Fatalne dane z resortu zdrowia

Według danych podawanych przez resort zdrowia, w listopadzie zmarło z tego powodu prawie 12 tys. osób.

RadioZET.pl/ PAP/ GUS