Obserwuj w Google News

Będa dwa nowe pomniki smoleńskie w Warszawie. Kaczyński ogłasza konkurs

Redakcja
2 min. czytania
12.04.2017 14:06
Zareaguj Reakcja

- Rozpoczyna się konkurs, który ma wyłonić autorów projektów pomników smoleńskich - powiedział w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Będa dwa nowe pomniki smoleńskie w Warszawie. Kaczyński ogłasza konkurs
fot. PAP

 

- Dziś mamy taki moment, w którym można już powiedzieć, że pewne decyzje zapadły. Rozpoczyna się konkurs, który ma wyłonić autora, czy autorów pomników, ma wyłonić najlepsze projekty, a później będzie już tylko kwestia realizacji - powiedział Kaczyński w środę na konferencji Społecznego Komitetu Budowy Pomników: śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej.

Tylko w Radiu ZET. Zobacz niepublikowane dotąd zdjęcia wykonane przez Rosjan po katastrofie smoleńskiej.

Jak dodał, "mamy dzisiaj taki czas, w którym sprawa pomników, sprawa, która staje właściwie od siedmiu lat, wydaje się zbliżać ku pozytywnemu finałowi". Przypomniał, że postulat wybudowania pomnika został sformułowany jeszcze w 2010 roku.

PiS chce dwóch "pomników smoleńskich" w Warszawie. A przecież jest ich kilkaset w kraju

Zdaniem Kaczyńskiego, wobec budowy pomników był opór tych wszystkich, którzy chcieli, żeby sprawa tragedii smoleńskiej została zapomniana. - Chciano, by te tragiczne wydarzenia zostały jak najbardziej ograniczone, jeśli chodzi o ich oddziaływanie na świadomość społeczną, na pamięć społeczną - zaznaczył.

Od kilku lat trwają dyskusje na temat miejsca i formy upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej w reprezentacyjnym miejscu stolicy. PiS oraz część rodzin ofiar katastrofy chcą, by pomnik smoleński stanął przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Na tę lokalizację nie zgadzały się władze stolicy, opierając się na opinii stołecznego konserwatora zabytków. 

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

W planach jest wzniesienie dwóch pomników. Pierwszy upamiętniający prezydenta Lecha Kaczyńskiego na placu pomiędzy Dowództwem Garnizonu Warszawskiego a Hotelem Europejskim. Drugi zostanie poświęcony Ofiarom Tragedii Smoleńskiej i ma stanąć na skwerze ks. Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu.

RadioZET.pl/PAP/KM