Obserwuj w Google News

Katastrofa w Kanale Gliwickim? Wyłowiono około pół tony śniętych ryb

2 min. czytania
05.09.2022 09:50
Zareaguj Reakcja

Z Kanału Gliwickiego wyłowiono około pół tony śniętych ryb – podały śląskie służby kryzysowe. W poniedziałek akcja odławiania będzie kontynuowana. Według gliwickiego oddziału Wód Polskich śnięte ryby zaobserwowano na jednym z odcinków kanału, między śluzami Sławięcice i Rudziniec.

Kanał Gliwicki
fot. ilustracyjne. PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKA PRESS GRUPA/Polska Press/East News/Google Maps

Śnięte ryby w Kanale Gliwickim zaobserwowano w niedzielę rano w pobliżu śluzy Rudziniec, na granicy województw śląskiego i opolskiego. "Wody Polskie oraz Państwowa Straż Pożarna przystąpiły do akcji wyławiania. Do godziny 20.30 wyłowiono około 500 kg śniętych ryb. Działania będą kontynuowane w dniu 5 września" – poinformowały służby kryzysowe.

Śnięte ryby w Kanale Gliwickim

"Na pozostałych odcinkach Kanału Gliwickiego nie zaobserwowano występowania śniętych ryb. Wody Polskie w Gliwicach kontynuują stały monitoring wszystkich sekcji tej drogi wodnej, jak również rzeki Odry, Odrzańskiej Drogi Wodnej i cieków znajdujących się na obszarze ich administracji" – zapewniły Wody Polskie w komunikacie.

Redakcja poleca

W niedzielę odbyło się kolejne posiedzenie wojewódzkiego sztabu kryzysowego w sprawie Kanału Gliwickiego, podczas którego omówiono bieżącą sytuację. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, dyrektor generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Adam Ostalecki oraz przedstawiciele służb środowiskowych, Wód Polskich i straży pożarnej.

Po raz pierwszy śnięte ryby w Kanale Gliwickim – na innym odcinku niż obecnie – zaobserwowano w marcu 2022 roku. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gliwicach oraz służby wojewody śląskiego wielokrotnie podkreślały jednak, że nieuzasadnione jest wiązanie tej sytuacji z późniejszym pomorem ryb w Odrze w województwach dolnośląskim i lubuskim.

Wody Polskie zapewniały, iż nie były bierne w związku z marcowym śnięciem ryb w jednej z sekcji Kanału Gliwickiego, ale podjęły wówczas szereg działań w związku ze swoimi kompetencjami. W informacjach akcentowano, że punktowy pomór ryb w VI sekcji (końcowej) Kanału Gliwickiego i basenach portowych spółki Śląskie Centrum Logistyki w Gliwicach stosunkowo szybko ustąpił, a sprawę bada nadal gliwicka policja.

RadioZET.pl/PAP