Obserwuj w Google News

Konferencja ministra zdrowia. Koniec maseczek i kwarantanny

2 min. czytania
24.03.2022 08:10
Zareaguj Reakcja

Konferencja Ministerstwa Zdrowia w sprawie maseczek odbyła się w czwartek 24 marca. Resort oficjalnie zniósł niemalże wszystkie obostrzenia.

Konferencja ministra zdrowia 24.03
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
  • Minister zdrowia poinformował o prawie 9 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Jak podał resort, tendencja jest spadkowa a statystyki umożliwiają zniesienie obostrzeń.
  • Niedzielski zdecydował, że od 28 marca maseczki nie będą obowiązkowe. Wyjątkiem będą placówki lecznicze (szpitale i przychodnie). Tam nadal trzeba będzie zasłaniać nos i usta. Niedzielski zarekomendował jednak, by nadal nosić maseczki w dużych skupiskach ludzkich. - To na pewno zwiększa bezpieczeństwo - dodał
  • Kolejna decyzja dotyczy obowiązku kwarantanny. - Nie będzie tego obowiązku, ale z dwoma zastrzeżeniami. Pacjenci z COVID-19 będą musieli sami się izolować. Sanepid nie będzie tym zarządzać. Jeśli jednak pojawią się lokalne ogniska wirusa, to sanepid wciąż będzie mógł nałożyć kwarantannę i zdecydować o izolacji - dodał Niedzielski

Konferencja ministra zdrowia 24 marca na żywo

Maseczki nie będą już obowiązkowe, ale z jednym wyjątkiem. Szczegóły zmian w obostrzeniach mają zdradzić w czwartek podczas konferencji prasowej przedstawiciele resortu zdrowia. 

Jak przekazał wiceminister Waldemar Kraska, na czwartek zaplanowana jest konferencja, na której ogłoszone zostaną postanowienia dotyczące zakończenia obowiązku noszenia maseczek. 

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek

Wiceminister zdrowia zapowiedział w środę w Sejmie, że w czwartek odbędzie się konferencja, na której zostaną przedstawione rozwiązania dot. rezygnacji z noszenia maseczek. Dodał, że rekomendacja ministra zdrowia posiada jedną modyfikację.

Redakcja poleca

Obowiązek noszenia maseczek, jak mówił Kraska, nie będzie całkowicie zniesiony, lecz zawieszony. W razie pogorszenia się sytuacji epidemicznej resort wróci do obostrzeń.

Kraska stwierdził, że noszenie maseczek w miejscu publicznym nadal zalecane będzie w przypadku choroby lub przeziębienia.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami nie obowiązują już ograniczenia dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej (limit osób, weryfikacja covidowa). Podczas czwartkowej konferencji resort zdrowia ma znieść ostatnie ograniczenie, czyli obowiązek noszenia maseczek.

RadioZET.pl/PAP