Obserwuj w Google News

Koniec rosyjskich lotów nad Polską. Opublikowano rządowe rozporządzenie

2 min. czytania
26.02.2022 00:10
Zareaguj Reakcja

Opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazu wlotu w polską przestrzeń powietrzną statków użytkowanych przez rosyjskich przewoźników. Wyjątek stanowią loty humanitarne.

Zakaz rosyjskich lotów nad Polską
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Wcześniej swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów zamknęła m.in. Bułgaria. Połączenia do Sankt Petersburga i Moskwy w piątek zawiesiła również linia LOT. "W związku z bieżącą sytuacją od godziny 15.00 czasu lokalnego PLL LOT zawieszają połączenia do Moskwy oraz St. Petersburga. Dla rejsów tranzytowych zostaną opracowane alternatywne trasy przelotów" - przekazał na Twitterze rzecznik narodowego przewoźnika Krzysztof Moczulski.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek na Facebooku, że polecił przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych. Potem rzecznik rządu Piotr Müller poinformował na Twitterze, że przepisy ws. zamknięcia przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych są niezwłocznie procedowane. Zakaz obowiązuje od północy w sobotę.

Redakcja poleca

Zakaz lotów dla rosyjskich samolotów. Sankcje lotnicze w odpowiedzi na inwazję

W czwartek Wielka Brytania w odpowiedzi na inwazję rosyjską na Ukrainę wprowadziła sankcje wobec firm rosyjskich, w tym natychmiastowy zakaz lądowania w Wielkiej Brytanii dla samolotów linii Aerofłot. W odpowiedzi na tę decyzję rosyjski urząd państwowy Rosawiacja poinformował w piątek, że Rosja zakazuje wykorzystania jej przestrzeni powietrznej dla rejsów samolotów związanych z Wielką Brytanią. Chodzi także o przeloty tranzytowe.

W piątek apele ws. zamknięcia polskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów pojawiały się w mediach społecznościowych. Z wnioskiem o podjęcie pilnych działań zmierzających do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla "wszelkich rosyjskich jednostek latających zarówno wojskowych jak i cywilnych" zwrócił się w opublikowanym na Twitterze piśmie do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Paweł Olszewski (KO).

Po rozpoczęciu w nocy ze środy na czwartek rosyjskiej inwazji Ukraina zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych z powodu "wysokiego ryzyka" dla bezpieczeństwa. W czwartek ze względu na agresję rosyjską na Ukrainie przestrzeń powietrzną zamknęła Mołdawia.

RadioZET.pl/PAP - Aneta Okunista