Obserwuj w Google News

Ksiądz po kolędzie odwiedzi domowników? Episkopat zadecydował

1 min. czytania
30.11.2020 09:59
Zareaguj Reakcja

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie – zapowiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Leszek Gęsiak. Zaznaczył, że ostateczna decyzja co do terminu i formy wizyty duszpasterskiej będzie należała do biskupów.

Kolęda 2020, 2021
fot. MONKPRESS/East News

Pandemia koronawirusa wpłynęła na decyzję Episkopatu o zmianie terminów i formy tradycyjnej wizyty duszpasterskiej. Stanowisko KEP wykrystalizowało się po ostatnich tygodniach.

Episkopat przekazał dziś, że o terminie i formie kolędy zadecyduje „każdy biskup, w zależności od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie”.

Kolęda 2020/2021. KEP: Decyzje podejmą biskupi i parafie

- W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach odbędą się Msze św. dla parafian w kościele - zauważył ks. Gęsiak, rzecznik KEP.

Kolęda 2020/2021 a koronawirus. Nowe zasady wizyt duszpasterskich

Ksiądz Gęsiak zaleca, by śledzić komunikaty biskupów i ogłoszenia parafialne w kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco odnośnie wizyty duszpasterskiej w danej diecezji. - Nie ma bowiem ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii - podkreślił rzecznik Episkopatu.

Podobnych wytycznych nie ma również ws. ewentualnej dyspensy od Mszy świętej w Uroczystość Bożego Narodzenia. - Jeśli chodzi o dyspensy od uczestnictwa w Eucharystii w niedziele i święta, to również należy śledzić komunikaty poszczególnych ordynariuszy, którzy będą informować wiernych o takiej możliwości na terenie swojej diecezji – powiedział ks. Gęsiak.

Ksiądz nie przejmuje się pandemią, rusza z kolędą. "Igranie z losem seniorów"

RadioZET.pl/Episkopat.pl