Obserwuj w Google News

Koronawirus coraz bliżej Polski. NFZ uruchamia specjalną infolinię

2 min. czytania
26.02.2020 12:04
Zareaguj Reakcja

Koronawirus rozprzestrzenia się w Europie, ale do Polski jeszcze nie dotarł - zapewnił w środę w południe minister zdrowia Łukasz Szumowski. W związku z rosnącymi niepokojami uruchamiana jest natomiast specjalna całodobowa infolinia. 

Koronawirus coraz bliżej Polski. Rząd uruchamia specjalną infolinię
fot. PAP/Tomasz Gzell

Koronawirusa w Polsce jeszcze nie ma, ale jestem przekonany, że ten wirus się w Polsce pojawi, jesteśmy na to przygotowani – zapewnił w środę podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Na pytanie, ile osób jest pod znakiem zapytania, odpowiedział, że ponad 20.

Koronawirus - infolinia 800 190 590

Jak przekazał Szumowski, w Polsce uruchamiana jest infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Numer infolinii to 800 190 590. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia. Więcej o infolinii dot. koronawirusa tutaj.

Uruchamiamy również akcję informacyjną dotyczącą zachowania się w sytuacji podejrzenia zakażenia i postępowania we wszystkich międzynarodowych połączeniach Polskich Kolei Państwowych

– poinformował Szumowski. - W związku z tym w kolejach również będziemy rozdawali informacje pasażerom, którzy przyjeżdżają do kraju – dodał.

W sprawie rozprzestrzeniającego się koronawirusa jeszcze w środę minister Szumowski ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim i głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem. 

Redakcja poleca

Koronawirus w Europie

Koronawirus rozprzestrzenia się w Europie w niepokojącym tempie. Najbardziej niespokojna sytuacja jest we Włoszech. W środę rano to 322 przypadki zakażenia i 11 zgonów. Pod względem liczby zakażeń Covid-19 Włochy są trzecim krajem na świecie - po Chinach i Korei Południowej.

We wtorek pierwsze przypadki zakażenia nowym koronawirusem potwierdziły też sąsiadujące z Włochami Austria, Szwajcaria i Chorwacja. Z kolei we Francji władze potwierdziły w środę drugi przypadek śmiertelny w tym kraju.

Redakcja poleca

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

RadioZET.pl