Obserwuj w Google News

Tych leków nie wolno wywozić za granicę w związku z koronawirusem [LISTA]

2 min. czytania
06.03.2020 00:31
Zareaguj Reakcja

Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwwirusowe, a także maseczki i termometry - tych produktów nie będzie wywozić z Polski. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Zdrowia w związku z koronawirusem. 

Leki
fot. Apteka (zdjęcie ilustracyjne)/Jakub Wosik/Reporter

Jako pierwsze, jeszcze zanim rozporządzenia ujrzało światło dzienne, poinformowało o tym TOK FM. Dokument został już opublikowany w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia, o czym pisał na Twitterze m.in. wiceszef resortu Maciej Miłkowski (podając w swoim poście właściwy link):

TOK FM pisze, że decyzja MZ ma charakter prewencyjny i spowodowana jest faktem, iż inne kraje, które walczą z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, wprowadzają podobne procedury. "Podejmowane kroki mają, zdaniem urzędników, nasz rynek zabezpieczyć" - czytamy. 

Ministerstwo Zdrowia: leki, maseczki, termometry - tego nie wywieziemy za granicę

Zakaz obowiązuje od północy (z czwartku na piątek) i dotyczy wszelkich możliwych leków i preparatów stosowanych w ramach prewencji w tzw. stanach grypowych, które mogą być pomocne w walce z koronawirusem. Na liście (dostępnej pod powyższym linkiem) znajdują się więc leki: przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwmalaryczne i przeciwwirusowe.

Izolatka na Wiejskiej i odwołane wycieczki. Sejm działa ws. koronawirusa

Ale to nie wszystko, bo obwieszczenie dotyczy także przyrządów medycznych i środków sanitarnych. Od północy nie można więc wywozić za granicę: maseczek ochronnych, termometrów, czepków medycznych, igieł iniekcyjnych, ochraniaczy na obuwie, rękawic chirurgicznych bądź strzykawek. 

"Rano było mi bardzo źle". Pierwszy Polak z koronawirusem zabrał głos

Jak podkreśla ministerstwo, chodzi przede wszystkim o zablokowanie transportu większych ilości medykamentów bądź handlu nimi z podmiotami działającymi poza granicami naszego kraju, a rozporządzenie wprowadzane jest na wyroby "zagrożone brakiem dostępności". TOK FM przypomina też, że MZ regularnie publikuje spis wyrobów objętych zakazem wywozu za granicę. Tym razem taka lista zawiera praktycznie wszystko, co zdaniem resortu może być potrzebne w walce z koronawirusem. 

Koronawirus w Polsce

Przypomnijmy, że w nocy z wtorku na środę potwierdzono pierwszy w Polsce przypadek koronawirusa. To mieszkaniec Cybinki (woj. lubuskie), który wrócił z niemieckiej Westfalii, gdzie przebywał z wizytą u rodziny oraz uczestniczył w imprezie karnawałowej. 

Mężczyzna jest obecnie hospitalizowany na oddziale zakaźnym szpitala w Zielonej Górze. Według informacji podawanych przez pracowników placówki oraz jego żonę, czuje się dobrze. 

Rozlicz PIT za darmo i przekaż 1 procent podatku na Fundację Radia ZET

Koronawirus - najnowsze informacje

Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia

Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]

Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu

Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]

Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce 

RadioZET.pl/TOK FM/Twitter/dziennik.mz.gov.pl