Obserwuj w Google News

Koronawirus: Jest decyzja premiera o zamknięciu szkół w całej Polsce

2 min. czytania
11.03.2020 10:40
Zareaguj Reakcja

Koronawirus w Polsce. Mateusz Morawiecki poinformował w środę o zamknięciu szkół, przedszkoli i uczelni na terenie całej Polski na okres dwóch tygodni. - Placówki będą zamknięte od poniedziałku - dodał premier.

MATEUSZ MORAWIECKI
fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Mateusz Morawiecki podkreślał, że epidemia koronawirusa może stać się globalną pandemią. Przypomniał, że liczba zachorowań zwiększa się we wszystkich krajach europejskich.

Szef rządu relacjonował, że podczas wideokonferencji unijnych liderów we wtorek informował o wdrażanych przez polskie władze środkach zapobiegawczych, w tym kontrolach sanitarnych, które - jak mówił - zostały podchwycone jako mechanizm do wdrożenia w innych państwach.

Mamy w Rzeczpospolitej dzisiaj 25, prawdopodobnie 26 przypadków zarejestrowanych, ale chcemy spowolnić maksymalnie możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa

- mówił szef rządu.

Koronawirus. Szkoły zamknięte i odwołane lekcje w całej Polsce 

Premier podkreślił, że wirus może szczególnie rozwijać się w dużych skupiskach ludzi. - Na spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na dwa tygodnie od poniedziałku - poinformował szef rządu.

Od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego, jednak ze względu na to, że niektórym rodzicom może być trudno zorganizować opiekę tak szybko, z dnia na dzień, to w dniu jutrzejszym i w piątek placówki będą otwarte. W klasach nauczyciele będą mogli pilnować niejako dzieci, po to, by umożliwić logistykę, od strony praktycznej zorganizowanie opieki nad dziećmi

- dodał Morawiecki. 

W Polsce potwierdzono dotychczas 25 przypadków  koronawirus a, z czego trzy w środę rano. Według danych z wtorku 1055 osób było objętych kwarantanną, a 9366 nadzorem epidemiologicznym.

RadioZET.pl/PAP