Obserwuj w Google News

Ksiądz pedofil nie trafi za kratki, sąd umorzył sprawę. "Czuję się upokorzony"

2 min. czytania
28.10.2021 13:41
Zareaguj Reakcja

Sąd Okręgowy w Kaliszu uchylił wyrok wobec ks. Arkadiusza H., skazanego w marcu 2021 roku na 3 lata bezwzględnego więzienia. Sąd wyższej instancji uznał, że doszło do przedawnienia przestępstwa. - Jest mi wstyd za władze naszego państwa, które mają w głębokim poważaniu nas, pokrzywdzonych - powiedział w rozmowie z Onetem Bartłomiej Pankowiak - ofiara księdza Arkadiusza. Wyrok sądu jest prawomocny.

Ksiądz pedofil nie trafi za kratki, sąd umorzył sprawę. "Czuję się upokorzony"
fot. Jakub Kaminski /East News/ Na zdjęciu

Ksiądz Arkadiusz H. nie trafi za kratki - zadecydował Sąd Okręgowy w Kaliszu. Duchowny został oskarżony przez trzech dorosłych mężczyzn o wykorzystywanie seksualne. Do przestępstw miało dochodzić, kiedy ofiary były ministrantami w dwóch parafiach diecezji kaliskiej: w Sycowie oraz Pleszewie. Sprawa księdza pedofila została przedstawiona w filmie braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Po premierze filmu zgłosili się kolejni pokrzywdzeni, a sprawą zajęła się prokuratura.

W marcu 2021 roku ks. Arkadiusz H. został skazany na 3 lata bezwzględnego więzienia. Duchowny został uznany winnym tego, że pomiędzy wrześniem 1998 a majem 2000 r. w Pleszewie z góry powziętym zamiarem dopuścił się przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę 15-letniego pokrzywdzonego.

Redakcja poleca

Ksiądz Arkadiusz H. nie trafi za kratki. Sąd umorzył sprawę

Księdzu Arkadiuszowi H. groziło wówczas nawet 12 lat więzienia. Z kolei Prokurator domagał się 6 lat więzienia dla księdza. Od wyroku Sądu Rejonowego w Pleszewie odwołał się zarówno obrońca oskarżonego, jak i Prokurator Rejonowy.

Oglądaj

28 października sąd wyższej instancji uchylił wcześniejszy wyrok, uznając, że sprawa uległa przedawnieniu i umorzył postępowanie. Wyrok jest prawomocny. - Ten wyrok to skandal. Jest dla mnie uwłaczający i czuję się w tym momencie upokorzony - powiedział w rozmowie z Onetem Bartłomiej Pankowiak, ofiara ks. H.

- Jest mi po prostu przykro i smutno, że przepisy, które obowiązują, pozwalają na krzywdzenie ludzi jednocześnie omijając ludzką krzywdę. Jest mi wstyd za władze naszego państwa, które mają w głębokim poważaniu nas, pokrzywdzonych przy jednoczesnym tolerowaniu przestępstw, za które zwykły człowiek nienoszący koloratki natychmiastowo otrzymuje karę - dodał.

RadioZET.pl/ Onet