Obserwuj w Google News

Matura z angielskiego na poziomie rozszerzonym. Co było na egzaminie?

3 min. czytania
07.05.2021 14:00
Zareaguj Reakcja

Matura 2021 trwa. W czwartym dniu egzaminów dojrzałości maturzyści zmierzyli się z językiem angielskim na poziomie rozszerzonym. Co było na maturze? Jaki był temat rozprawki? Najnowsze informacje i komentarze zbieramy na żywo. Na RadioZET.pl publikujemy również arkusze CKE.

Matura 2021
fot. Karolina Misztal/REPORTER
  • Matura 2021 trwa. W czwartym dniu egzaminacyjnego maratonu maturzyści zmierzyli się z językiem angielskim na poziomie rozszerzonym - to od lat najczęściej wybierany język obcy
  • W sieci maturzyści dzielą się swoimi refleksjami i szukają odpowiedzi do maturalnych zadań. "Trudny był ten rozszerzony angielski", "ciężko było, już się boje polskiego" - piszą
  • Arkusze CKE z matury z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym publikujemy poniżej

Matura: język angielski poziom rozszerzony. Arkusze CKE, odpowiedzi

Matura 2021

Za maturzystami już matura z polskiego, matematyki i podstawowego angielskiego. Zobacz arkusze CKE i odpowiedzi:

Matura 2021: angielski. Ile pkt, żeby zdać?

Za rozwiązanie zadań zamkniętych można uzyskać 40 punktów, a za otwarte 10. Razem maksymalnie 50 punktów. Aby zdać maturę z angielskiego, trzeba uzyskać co najmniej 30 procent punktów.

Matura ustna 2021

Podobnie jak w zeszłym roku abiturienci nie muszą przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzane zostaną one tylko i wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:  Matura 2021: kiedy będzie? Data, terminy, harmonogram [EGZAMINY MATURALNE CKE]

Matura rozszerzona 2021

Nie ma też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów. Do grupy przedmiotów wyboru należy m.in. język angielski na poziomie rozszerzonym. Egzaminy z angielskiego na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie dwujęzycznym będą przeprowadzone w piątek rano.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:  Matura 2021: zasady, zakres materiału. Nowe zasady obowiązujące na maturze 2021

Kiedy wyniki matur 2021 i kiedy matura poprawkowa?

Świadectwa maturalne zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne (OKE) do 5 lipca. Tego samego dnia (5 lipca) ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki matur 2021.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, służy tylko przy rekrutacji na studia. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 24 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:  Lektury na maturę 2021: jakie obowiązują? [OBOWIĄZKOWE, PODSTAWOWE, ROZSZERZONE, Z GWIAZDKĄ]

Maturzysta, który zakwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się od niego odwołać. Procedura odwoławcza jest kilkustopniowa. Zgodnie z przepisami każdy maturzysta może wystąpić do właściwej terytorialne okręgowej komisji egzaminacyjnej o wgląd do swojej ocenionej pracy. Może wykonać zdjęcie arkusza egzaminacyjnego. Jeśli ma zastrzeżenia do oceny, może wystąpić o weryfikację do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Dyrektor OKE – po rozpatrzeniu wniosku – może ocenę zmienić lub podtrzymać dotychczasową.

RadioZET.pl/PAP