Obserwuj w Google News

W fabryce amfetaminy policja odkryła "kopalnię bitcoinów" [NEWS RADIA ZET]

Redakcja
1 min. czytania
19.09.2018 11:03
Zareaguj Reakcja

W fabryce amfetaminy policja odkryła "kopalnię bitcoinów" - ustaliło Radio ZET. Kilkanaście połączonych ze sobą komputerów łamało hasła do kryptowalut. Policjanci mówią o jednym z największych ciosów w przestępczość narkotykową w ostatnim czasie. O nielegalnej działalności związanej z bitcoinami na razie milczą.

Bitcoin
fot. Twitter/Mariusz Gierszewski

Policjanci nie spodziewali się tego odkrycia. Od marca pracowali bowiem nad sprawą sporej fabryki narkotyków. W piwnicy jednego z budynków w Łomiankach znaleźli profesjonalny sprzęt komputerowy, którego nie powstydziłoby się niejedno biuro maklerskie. Na stronie policji można odnaleźć zdjęcia i wzmiankę o tym, że policja wyjaśnia, do czego służył sprzęt.

Komputery te służyły do łamania hasła kryptowaluty, co potocznie nazywa się 'kopaniem bitcoinów'. Przestępcy uzyskiwali dzięki temu nowe kryptowaluty, a także prowizje z opłat za dokonywane w nich transakcje. - To pierwszy w kraju przypadek, że przestępcy z narkotyków finansują wyrafinowaną przestępczość internetową - mówi Krzysztof Liedel, ekspert ds. przestępczości.

Bitcoin to waluta internetowa niezależna od banków, rządów i instytucji. W praktyce to kod kryptograficzny wymieniany między internautami. Jeden bitcoin to dziś 23 tysiące złotych.

RadioZET.pl/MaG/