Obserwuj w Google News

Po pożarze w Mieszkowicach trwa śledztwo i zbiórka dla pogorzelców

Redakcja
2 min. czytania
02.11.2018 13:56
Zareaguj Reakcja

Prokuratorzy prowadzą śledztwo w sprawie wybuchu gazu i pożaru kamienicy w Mieszkowicach (woj. zachodniopomorskie). Bez dachu nad głową zostały 23 osoby. Na pomoc dla nich prowadzona jest publiczna zbiórka.

Mieszkowice. Po pożarze kamienicy trwa śledztwo i zbiórka dla pogorzelców
fot. PAP/Marcin Bielecki

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Prokuratura Rejonowa w Gryfinie nadzoruje śledztwo w związku ze zdarzeniem, do jakiego doszło 31 października w Mieszkowicach - powiedziała w piątek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Joanna Biranowska-Sochalska.

- Postępowanie prowadzone jest w kierunku podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na sprowadzeniu zdarzenia, które zagraża życiu i zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach - dodała.

Pożar kamienicy, kilka osób rannych. Trwa akcja ratownicza

- Przedmiotem tego postępowania jest ustalenie przyczyn zdarzenia, a przede wszystkim stwierdzenie, czy zdarzenie było następstwem karygodnego działania człowieka, czy też stanowiło nieszczęśliwy wypadek. Jednym z kluczowych dowodów w tej sprawie będzie opinia biegłego z zakresu pożarnictwa - dodała Biranowska-Sochalska.

W środę w Mieszkowicach na skutek wybuchu gazu w budynku przy ul. Jana Pawła II zawaliła się jego ściana, a na dachu wybuchł pożar. Najciężej ranną osobę przetransportowano śmigłowcem do szpitala. Z uszkodzonego budynku ewakuowano 23 osoby.

Mieszkańcom kamienicy, którzy stracili swój dobytek w pożarze, można pomóc. 

Wybuch gazu w kamienicy. Budynek płonie, ściana zawaliła się na ulicę

Zbierana jest dla nich odzież, ale też meble i sprzęt do wyposażenia domu. Na razie mieszkańcy zawalonej kamienicy przebywają u rodzin i w hotelach - wkrótce jednak gmina ma im zapewnić mieszkania zastępcze.

Organizatorzy zbiórki chcą zapewnić im dobry start - tak aby w lokalach przygotowanych przez gminę poczuli się w jak w domu. Do tego zbierają pieniądze w portalu zrzutka.pl - cel to 100 tysięcy złotych. Po dwóch dniach od uruchomienia zbiórki na koncie jest już prawie 7 tysięcy.

Wybuch i pożar w kamienicy. Nie żyje jedna z mieszkanek

RadioZET.pl/PAP/MG/PTD