Obserwuj w Google News

Migranci na Wigilii? Niewierzący przyjęliby ich chętniej niż wierzący

1 min. czytania
23.12.2021 09:58
Zareaguj Reakcja

Ponad połowa Polaków deklaruje gotowość przyjęcia na Wigilię uchodźcy lub migranta - wynika z badania IBRiS dla czwartkowej „Rzeczpospolitej”. Rękę do migrantów chętniej wyciągają niewierzący niż osoby wierzące i praktykujące regularnie.

Wigilia
fot. MONKPRESS/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Według sondażu pracowni IBRiS, który opublikowano w czwartkowej „Rzeczpospolitej”, 56,6 proc. respondentów zaprosiłoby do własnego stołu wigilijnego migranta/uchodźcę znad granicy polsko-białoruskiej.

Grupą, w której odsetek osób deklarujących zaproszenie przybysza znad granicy jest najniższy, są respondenci wierzący i praktykujący regularnie. 17 proc. badanych w tej grupie zdecydowanie przyjęłoby taką osobę na Wigilii, 28 proc. raczej (razem „na tak” jest 45 proc.). Grupa „na nie” jest nieco liczniejsza - 31 proc. raczej nie przyjęłoby uchodźcy, a 17 proc. zdecydowanie nie - razem 48 proc.

Sondaż ws. migrantów na Wigilii. Niewierzący przyjęliby ich chętniej niż wierzący

W grupie osób wierzących i praktykujących nieregularnie, 22 proc. zdecydowanie przyjęłoby wigilijnych gości znad granicy, a 30 proc. raczej (razem 52 proc.), przeciw temu zdecydowanie byłoby 15 proc., a raczej – 16 (razem „na nie” byłoby 31 proc. badanych w tej grupie).

Redakcja poleca

Kolejna kategoria to wierzący i niepraktykujący. W tej grupie 32 proc. jest zdecydowanie za zaproszeniem, 28 - raczej. Z kolei 21 proc. jest raczej przeciwne, a 14 - zdecydowanie.

Grupą najbardziej otwartą na przyjęcie migranta do wigilijnego stołu są niewierzący i niepraktykujący - 70 proc. jest na to gotowa (36 - zdecydowanie, 34 - raczej), a 28 proc. - nie (17 raczej, 11 proc. - zdecydowanie).

RadioZET.pl/PAP