Obserwuj w Google News

Resort nauki dementuje. Nie zamierza wprowadzać opłat za studia

Redakcja
1 min. czytania
09.02.2017 18:00
Zareaguj Reakcja

Resort nauki zdementował prasowe doniesienia ''Dziennika Gazety Prawnej'' na temat planów wprowadzenia płatnych kierunków na państwowych uczelniach. - Nie zamierzamy wprowadzić odpłatności za studia - zapewnia rzecznik MNiSW.

Uniwersytet Warszawski
fot. East News

Według publikacji na łamach ''Dziennika Gazety Prawnej'', zmiany w szkolnictwie wyższym miały wejść w życie z początkiem roku akademickiego 2018/2019. Zgodnie z propozycją powstałyby trzy grupy kierunków: regulowane, uniwersyteckie i nieregulowane. Dwie pierwsze mogłyby być finansowane przez rząd. Zwolnione z opłat miałyby być m.in. kierunki medyczne, prawo, związane z kształceniem nauczycieli i architektura.

 

Rzecznik resortu nauki poinformowała, że aktualnie ministerstwo w ramach konkursu wyłoniło trzy niezależne zespoły badawcze, które w zamian za otrzymane granty będą miały za zadanie skonstruować założenia do nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Mimo że jeden z zespołów zawarł w swoim projekcie pomysł odpłatnych studiów, to ministerstwo nie planuje wdrożyć takich rozwiązań.

Wiele kontrowersji wzbudziły także słowa wicepremiera Jarosław Gowina, według którego studia medyczne powinny być płatne.

- Mogę zapewnić, że tematu odpłatności za studia medyczne nie będziemy podejmować w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym - powiedziała Katarzyna Zawada. Dodała, że wicepremier Gowin "podkreśla, że sytuacja, która ma miejsce - emigracja młodych lekarzy zagranicę jest zjawiskiem niekorzystnym".

RadioZET.pl/PAP/DG