Obserwuj w Google News

Brutalne zabójstwo 10-latki z Mrowin. Przedłużono areszt dla oskarżonego

2 min. czytania
09.06.2021 16:59
Zareaguj Reakcja

Zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin w 2019 roku wstrząsnęło całą Polską. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu do 5 grudnia przedłużył areszt dla oskarżonego Jakuba A. Mężczyzna od czasu zatrzymania przebywa w areszcie, grozi mu dożywocie.

zabójstwo Kristiny z Mrowin
fot. Piotr Molecki/East News

10-letnia Kristina 13 czerwca 2019 r. około godz. 13 wyszła ze szkoły w centrum wsi Mrowiny, gdzie mieszkała. Od domu dzielił ją kilometr. Ostatni raz była widziana 200 metrów od domu. Jej ciało znaleziono tego samego dnia w lesie - 6 km od Mrowin. Prokuratura poinformowała, że przyczyną śmierci 10-latki były liczne rany kłute klatki piersiowej i szyi.

- Przyczyną zgonu 10-letniej Kristiny były liczne rany kłute klatki piersiowej oraz szyi. Zbrodnia miała podłoże seksualne – informował wówczas Radio ZET Prokurator Rejonowy w Świdnicy Marek Rusin. Sekcja zwłok dziewczynki trwała blisko 12 godzin.

A. został oskarżony o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Prokurator zarzucił mu również podżeganie innej osoby do dokonania zabójstwa 10-Kristiny. Jak poinformowała w środę Polską Agencję Prasową rzeczniczka Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu sędzia Małgorzata Lamparska, sąd apelacyjny przedłużył areszt Jakubowi A. do 5 grudnia 2021 r. Akt oskarżenia w tej sprawie pod koniec maja trafił do Sądu Okręgowego w Świdnicy. Nie wyznaczono jeszcze terminu pierwszej rozprawy.

Zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin. Jakub A. z zaburzeniami osobowości, przyznał się do popełnienia brutalnej zbrodni

A. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu zbrodni i złożył wyjaśnienia w sprawie - poinformowała prokuratura. - W trakcie eksperymentu procesowego Jakub A. w sposób szczegółowy przedstawił przebieg zdarzenia, ujawniając okoliczności, które mógł znać tylko sprawca zabójstwa. Informacje te znalazły potwierdzenie w innych dowodach zgromadzonych w sprawie – przekazał wcześniej rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy prok. Tomasz Orepuk.

W ramach śledztwa prokuratura otrzymała kilkadziesiąt opinii od biegłych z różnych dziedzin, w tym – jak wskazano - 43 opinie genetyczne dotyczące identyfikacji kilkuset zabezpieczonych śladów biologicznych oraz opinie biegłych z zakresu chemii, daktyloskopii, traseologii, psychiatrii, psychologii i seksuologii.

Z opinii biegłych psychiatrów badających A. na zlecenie prokuratury wynika, że oskarżony w chwili popełnienia zarzucanych mu zbrodni był poczytalny i może odpowiadać przed sądem za czyny objęte aktem oskarżenia. - Biegli psychologowie stwierdzili u Jakuba A. zaburzenia osobowości polegające m.in. na dużym nasileniu wrogości i nienawiści wobec otoczenia, a także cechy sadystyczne oraz fantazje o dokonywaniu zabójstw innych ludzi. W ocenie biegłych stwierdzone zaburzenia osobowości wskazują na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez oskarżonego podobnych czynów w przyszłości - podał prok. Orepuk.

Redakcja poleca

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/Radio ZET