Obserwuj w Google News

Nauka zdalna i hybrydowa. MEiN podało, w ilu szkołach i przedszkolach są utrudnienia

2 min. czytania
10.02.2022 18:30
Zareaguj Reakcja

95,3 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego w całym kraju funkcjonowało w czwartek w trybie stacjonarnym. W 12 województwach, gdzie nie ma ferii, stacjonarnie pracowało 86,7 proc. szkół podstawowych w zakresie klas I-IV - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Nauka zdalna
fot. Stanisław Bielski/REPORTER (zdjęcie poglądowe)

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki zawieszone jest stacjonarne funkcjonowanie szkół podstawowych dla uczniów klas V-VIII i uczniów szkół ponadpodstawowych. Uczą się oni w ramach nauki zdalnej. Uczniowie klas I-IV szkół podstawowych uczą się natomiast stacjonarnie, w podobnym trybie pracują też placówki wychowania przedszkolnego.

Nauka zdalna skrócona. Uczniowie, którzy nie mają ferii, wrócą do szkół wcześniej

Nauka zdalna miała początkowo trwać do 27 lutego, a więc do momentu zakończenia  ferii zimowych w ostatnich województwach. Rząd zdecydował jednak, że uczniowie, którzy w ostatnich dwóch tygodniach miesiąca nie mają zimowych wakacji, wrócą do klas 21 lutego. 

Redakcja poleca

Nie uległy zaś zmianie aktualne terminy ferii. Obecnie trwają one w czterech województwach: dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i w zachodniopomorskim. Z kolei od najbliższego weekendu (12 lutego) zimową przerwę międzysemestralną będą mieli uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego.

Natomiast przedszkola są tzw. placówkami nieferyjnymi, pracują przez cały rok z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola lub rady rodziców.

Nauka zdalna i hybrydowa. Najnowsze dane MEiN

Jak podało Ministerstwo Edukacji i Nauki, w czwartek stacjonarnie pracowało 14 709 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 95,3 proc. wszystkich w kraju. 58 przedszkoli pracowało zdalnie, a 668 w trybie mieszanym.

Raport
fot. Twitter/MEiN

W 12 województwach, gdzie nie ma ferii, w czwartek stacjonarnie pracowało 8 878 szkół podstawowych w zakresie klas I-IV, co stanowi 86,7 proc. Zdalnie w zakresie klas I-IV pracowały 64 szkoły podstawowe, a 1 294 w trybie mieszanym. Informacje zebrane na podstawie danych od dyrektorów szkół i placówek pochodzą od kuratorów oświaty.

Raport
fot. Twitter/MEiN

W razie stwierdzenia zakażenia koronawirusem u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej dyrektor szkoły, lub przedszkola za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony i przejść na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, a także całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

RadioZET.pl/PAP (D. Starzyńska-Rosiecka, A. Zbieg)/Twitter