Obserwuj w Google News

Nowe limity w kościołach. KEP znosi dyspensy od uczestnictwa w mszach świętych

2 min. czytania
11.06.2021 21:10
Zareaguj Reakcja

20 czerwca zostaną zniesione dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej – postanowili biskupi zebrani na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ma to związek z luzowaniem obostrzeń w kościołach, ogłoszonym w tym tygodniu przez rząd. 

Dyspensy KEP
fot. Piotr Molecki/East News

Obostrzenia w czerwcu zostaną poluzowane. Ogłosili to podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski. - Łagodzimy ograniczenia na okres wakacyjny i będziemy je dostosowywać do liczby zachorowań – powiedział Morawiecki.

Przedstawiciele rządu poinformowali m.in. o tym, że od 13 czerwca zmienią się  limity w kościołach i miejscach kultu religijnego - w takich obiektach będzie mogła być zajęta połowa miejsc. Dotąd obowiązywał limit jedna osoba na 15 mkw. Za tę decyzję podziękował premierowi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Rząd luzuje obostrzenia w kościołach. KEP rezygnuje z dyspens 

Teraz KEP ogłosił, że zniesione zostaną dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. W związku z obowiązującymi dotąd limitami, w wielu miejscach w Polsce wierni nie mieli bowiem możliwości swobodnego udziału w nabożeństwach. Dotyczyło to zwłaszcza świątyń o mniejszej powierzchni.

Redakcja poleca

Z tego powodu biskupi diecezjalni wydali odpowiednie dyspensy, zwalniające wiernych z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej liturgii, zachęcając jednak do uczestnictwa w transmisjach telewizyjnych i internetowych. Czwartkowa decyzja rządzących pozwala jednak zrezygnować z dyspens.

"Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br." – czytamy w komunikacie opublikowanym w piątek na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski. Autorzy komunikatu poinformowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

RadioZET.pl/PAP