Obserwuj w Google News

Nowe zasady i obostrzenia w piątej fali. Rząd opublikował rozporządzenie

1 min. czytania
21.01.2022 20:00
Zareaguj Reakcja

Rząd opublikował rozporządzenie dotyczące nowych rozwiązań walki z piątą falą pandemii. Wśród nich znalazły się m.in. darmowe testy na COVID-19 w aptekach oraz praca zdalna w urzędach administracji publicznej i jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym. 

Adam Niedzielski
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Rząd zmienia obostrzenia nowelizując rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Projekt zamieszczony w piątek wieczorem na stronach Rządowego Centrum Legislacji został podpisany przez premiera Morawieckiego. 

Darmowe testy w aptekach i praca zdalna

Jedną z zasadniczych zmian w podejściu do walki z COVID-19 będzie wprowadzenie darmowych testów, które można zrealizować bez skierowania od lekarza w aptekach. Zgodnie z rozporządzeniem wyniki tych testów będą przekazywane do systemu teleinformatycznego stanowiącego moduł Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19.

Redakcja poleca

W noweli zapisano także, że do dnia 28 lutego 2022 roku w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej. Wyjątek stanowią jednostki organizacyjne sądów i prokuratury oraz uczelni.

"Wyjątki od powyższej zasady będą stanowić sytuacje, w których realizacja określonych zadań jest niezbędna dla zapewnienia pomocy obywatelom lub ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, a ich realizacja nie jest możliwa w ramach pracy zdalnej" - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Nowe rozporządzenie rządu wejdzie w życie z dniem 24 stycznia 2022 roku, z wyjątkiem przepisów dotyczących darmowych testów w aptekach, które będzie można wykonać od 27 stycznia 2022 roku. 

RadioZET.pl/PAP