Obserwuj w Google News

Limity dla wiernych w kościołach. Pasterka w tym roku nie dla wszystkich?

1 min. czytania
24.12.2021 11:07
Zareaguj Reakcja

Księża apelują o zachowanie zasad bezpieczeństwa w kościołach na święta. Ich również dotyczy limit 30 proc. zajętych miejsc oprócz osób zaszczepionych. Ale duchowni nie sprawdzają certyfikatów covidowych przed wejściem. Rzecznik archidiecezji wrocławskiej ks. Rafał Kowalski zwrócił się do wiernych, aby nie wchodzili do środka, gdy widzą, że w kościele jest już tłum ludzi.

Pasterka - zdj. ilustracyjne
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

W archidiecezji wrocławskiej zapadła decyzja o tym, że księża nie sprawdzają  certyfikatów covidowych przed wejściem, ewentualnie proszą o deklaracje o szczepieniu od wiernych. Kościołów też dotyczy limit 30 proc. zajętych miejsc oprócz osób zaszczepionych. Część osób może zostać przed kościołami. 

Obostrzenia w Wigilię. Pasterka online czy przed kościołem?

- Będziemy musieli zadbać o to, żeby zrobić odpowiednie nagłośnienie terenów przykościelnych. Wiem też, że niektóre parafie chcą zorganizować to w ten sposób, że na terenach przykościelnych postawią ogrzewacze - powiedział w rozmowie z Radiem ZET ks. Rafał Kowalski. Duchowny zapewnia, że księża mają dbać o zachowanie dystansu, noszenie masek i dezynfekowanie ławek między nabożeństwami.

Redakcja poleca

- Przepisy, dekrety, prośby, one nie zastąpią nam tego, żebyśmy podeszli do tego ze zdrowym rozsądkiem. Jeżeli widzę, że w kościele jest już tłum ludzi, no to nie pcham się tam. W kościołach, choćby ze względu na miłość bliźniego, każdy powinien taką prośbę zrozumieć - stwierdził ks. Kowalski. 

W niektórych kościołach będzie po kilka pasterek - tak żeby uniknąć tłumów. Pasterkę można obejrzeć też online. Wiele parafii w Polsce transmituje nabożeństwa na żywo.

RadioZET.pl/Grażyna Wiatr/oprac. AK