Obserwuj w Google News

Obostrzenia regionalne i obowiązek szczepień. Niedzielski ujawnia plan na czwartą falę

2 min. czytania
18.08.2021 08:42
Zareaguj Reakcja

Obostrzenia będą wprowadzane regionalnie. Powoli docieramy do punktu, gdzie trzeba zacząć o obowiązku szczepień myśleć. W pierwszej kolejności dotyczyłby on personelu medycznego. Za tym opowiadają się nie tylko lekarze, ale i pacjenci – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski
fot. Mateusz Grochocki/East News

Czwarta  fala koronawirusa w Polsce rozkręca się. Z tygodnia na tydzień notujemy kolejne wzrosty zakażeń, a eksperci ostrzegają, że we wrześniu dzienna liczba nowych przypadków Covid-19 może dochodzić nawet do 10 tysięcy. 

Czwarta fala i nowe obostrzenia. Restrykcje będą wprowadzane regionalnie

Adam Niedzielski w rozmowie z PAP zaznaczył, że ewentualne nowe  obostrzenia będą wprowadzane regionalnie, w zależności od skali zakażeń i liczby zaszczepionych. 

– Jeśli będą więc dwa regiony ze zbliżoną liczbą zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, to większe obostrzenia będą wprowadzane tam, gdzie poziom zaszczepienia jest niższy, a tym samym ryzyko rozprzestrzeniania zakażenia większe. Jednocześnie tam, gdzie poziom zaszczepienia jest niższy, tam jest zagrożenie zwiększoną hospitalizacją, co również musimy brać pod uwagę – wyjaśnił minister zdrowia. 

Redakcja poleca

Szef resortu zdrowia zapytany, czy rząd rozważa zróżnicowanie restrykcji, jeśli chodzi o osoby zaszczepione i niezaszczepione, odpowiedział, że już teraz obostrzenia nie dotyczą osób, które przyjęły szczepionkę przeciw Covid-19. 

– Mam na myśli kwarantannę i niewliczanie osób zaszczepionych do limitów uczestników różnego rodzaju wydarzeń – powiedział Adam Niedzielski. 

Minister zdrowia o obowiązkowych szczepieniach przeciw Covid-19

Minister zdrowia mówiąc o obowiązku szczepień stwierdził, że mógłby on dotyczyć grup priorytetowych ustalonych na takiej zasadzie, jak przy wprowadzaniu szczepień, czyli w pierwszej kolejności podlegaliby mu: personel medyczny, seniorzy, nauczyciele i służby mundurowe.

– Ruch dotyczący samych medyków nie będzie uzależniony od skali zakażeń. Na razie mamy sytuację komfortową: po około 200 dziennych zakażeń i 300 osób przebywających w szpitalach. Koronawirus nie jest w tej chwili zjawiskiem, które muszę rozpatrywać w kategoriach zarządzania kryzysowego, a wprowadzenie obowiązku szczepień traktuję jaką taką kategorię – tłumaczył szef MZ.

RadioZET.pl/PAP - Mira Suchodolska i Klaudia Torchała