Obserwuj w Google News

Obowiązkowe szczepienia, ale nie dla wszystkich. "Rekomendujemy"

1 min. czytania
16.07.2021 16:50
Zareaguj Reakcja

Jako Rada Medyczna rekomendujemy obowiązkowe szczepienia medyków przeciw Covid-19 – powiedziała w piątek prof. Magdalena Marczyńska. Dodała, że każdy przedstawiciel służby zdrowia powinien pamiętać o zasadzie po pierwsze nie szkodzić'.

Szczepienie przeciw Covid-19
fot. Piotr Molecki/East News

Obowiązkowe  szczepienia przeciw Covid-19 dla medyków i pracowników placówek opiekuńczych zapowiedział prezydent Francji Emmanuel Macron. W Polsce identyczne rozwiązanie rekomendują członkowie Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim

Obowiązkowe szczepienia medyków przeciw Covid-19. Jest rekomendacja Rady Medycznej

– Tak, to prawda, że radzimy rządowi wprowadzenie obowiązkowego szczepienia wśród medyków – odpowiedziała na pytanie PAP w tej sprawie prof. Magdalena Marczyńska, członki Rady Medycznej przy premierze.

– Przecież obowiązkowe szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B już jest znane wszystkim medykom i bez niego nie ma dostępu do wykonywania tego zawodu. Dlaczego więc w tym przypadku miałoby być inaczej? Lekarze powinni wierzyć w osiągnięcia medycyny i wiedzę medyczną. Jeżeli ktoś ma pracować z pacjentami, to musi być zaszczepiony – dodała prof. Marczyńska.

Redakcja poleca

W jej ocenie nie może być tak, że lekarz będzie zagrożeniem np. dla pacjenta z obniżoną odpornością. – Przecież do gabinetów i poradni trafiają osoby w różnym stanie zdrowia. Musimy jako środowisko medyczne być odpowiedzialni za to, co robimy – stwierdziła. 

– Wszyscy przecież wyznajemy zasadę po pierwsze nie szkodzić i musimy o niej pamiętać. Dla członków Rady ta rekomendacja nie jest niczym kontrowersyjnym – powiedziała specjalistka chorób zakaźnych wieku dziecięcego.

RadioZET.pl/PAP