Oceń
Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku
Uczestniczący w spotkaniu wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że w XXIV sesji SDiM biorą udział osoby z różnych części kraju i mające bardzo zróżnicowane plany na przyszłość.
– Pytałem młodych ludzi o to, co zamierzają robić w przyszłości i słyszałem bardzo różne odpowiedzi, od studiów medycznych, poprzez techniczne, ale była też spora grupa, która mówiła, że zamierza studiować nauki polityczne, stosunki międzynarodowe, historię. Są to bardzo różni młodzi ludzie, o różnych poglądach, ale przygotowujący się poważnie do swoich przyszłych zajęć i zawodów – powiedział PAP Terlecki.
Wicemarszałek dodał, że młodzież pytała m.in. o program partii rządzącej w zakresie szkolnictwa wyższego.
Przy Sali Kolumnowej ustawiono punkt, w którym młodzi ludzie mogą zrobić i od razu odebrać pamiątkowe zdjęcie.
XXIV sesja obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży
SDiM jest przedsięwzięciem edukacyjnym, konkursem, w którym nagrodą dla najlepszych 230 dwuosobowych zespołów z całej Polski jest udział w obradach w sali posiedzeń Sejmu. Adresatami konkursu są uczniowie w wieku 13-17 lat.
W tym roku zadanie rekrutacyjne polegało na zrealizowaniu kampanii wyborczej posła na Sejm Ustawodawczy 1919 r. lub Sejm I Kadencji z wykorzystaniem środków przekazu dostępnych w Polsce w latach 1918-1922. Wykonane zadania rekrutacyjne ocenili członkowie komisji, której skład wyznaczył Instytut Pamięci Narodowej.
Sejm Dzieci i Młodzieży (SDiM) liczy 460 posłów. Organizacja izby jest wzorowana na procedurach obowiązujących w prawdziwym Sejmie, co ma przybliżać uczniom zasady polskiego parlamentaryzmu.
Oglądaj NA ŻYWO obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży:
XXIV Sejm Dzieci i Młodzieży miał się odbyć – jak poprzednie sesje – 1 czerwca w Międzynarodowym Dniu Dziecka, ale został przeniesiony na wrzesień m.in. z uwagi na trwającą wówczas w Sejmie akcję protestacyjną osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów. W reakcji na tę decyzję marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego 1 czerwca zorganizowano alternatywne posiedzenie pod zmienioną nazwą – Parlament Dzieci i Młodzieży – w Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego.
RadioZET.pl/PAP/DG
Oceń artykuł