Obserwuj w Google News

Które mleko jest najlepsze? Eksperci porównali 8 popularnych marek

Redakcja
2 min. czytania
03.03.2017 12:01
Zareaguj Reakcja

Jeszcze niedawno sklepowe półki okupowały kartoniki mleka UHT. Od jakiegoś czasu ustępują jednak miejsca tzw. mleku "świeżemu", w żargonie specjalistów określanemu jako ESL (Extended Shelf Life). W lutym Polski Instytut Badań Jakości, we współpracy z SGGW, dokonał oceny 8 popularnych marek mleka w wariancie ESL. Który z produktów oferuje najlepszy smak?

Które mleko jest najlepsze? Eksperci porównali 8 popularnych marek
fot. Pixabay

"Świeże" mleko oferować ma więcej wartości odżywczych i bogatszy smak. To właśnie tę drugą cechę poddano testom. Badanie zostało przeprowadzone metodą QDA (Ilościowa Ocena Sensoryczna). W jego trakcie oceniono zapach i smak produktów. Test odbył się w laboratorium analizy sensorycznej Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.

W pierwszym etapie badania grono specjalistów wytypowało 14 atrybutów za pomocą których można ocenić smak i zapach mleka. Następnie 10 wykwalifikowanych testerów próbowało każdego produktu oraz oceniało go za pomocą atrybutów. Do oceny użyto skali o szerokości 11 cm.

 

W ramach testu zostały ocenione tylko warianty 3,2% zawartości tłuszczu. W badaniu zostały uwzględnione następujące produkty:

  • Ale Mleko! 3,2% (OSM Radomsko)
  • Mleko Garwolińskie 3,2% (OSM Garwolin)
  • Mleko Łaciate Świeże 3,2% (Mlekpol)
  • Mleko Świeże 3,2% (Z Wiejskiego Dworku)
  • Mleko Świeże Mikrofiltrowane 3,2% (Auchan)
  • Mleko Wiejskie 3,2% (OSM Piątnica)
  • Świeże Zimne Mleko 3,2% (Robico)
  • Pilos Mleko Świeże 3,2% (Lidl)

Zwycięzcą testu zostało mleko Łaciate Świeże, które uzyskało ogólną ocenę jakości 7,1 pkt w 10 punktowej skali. Zapach tego mleka wyróżnia się wysoką intensywnością i najlepiej wyczuwalnymi nutami słodką i mleczną. Smak z kolei charakteryzuje najlepiej wyczuwalny smak mleczny oraz najwyższa pełnia smaku. Drugie miejsce zajęło w teście mleko Wiejskie Świeże Piątnica, które na tle konkurencji wyróżnia słodki i intensywny zapach. Smak tego produktu wyróżniał się wysoką pełnią smaku i niewyczuwalną nutą goryczy.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Trzecią w kolejności ocenę ogólną jakości uzyskało Mleko Świeże Pilos z Lidla o wyraźnie mlecznym zapachu i smaku oraz również prawie niewyczuwalną nutą goryczy. Na miejscu czwartym uplasowały się identycznie ocenione Ale Mleko! oraz Mleko świeże Z Wiejskiego Dworku. Dalsze miejsca zajęły mleka Świeże Zimne Mleko, Mleko Świeże Filtrowane Auchan oraz Mleko Garwolińskie.

RadioZET.pl/PAP/MaAl