Obserwuj w Google News

Ognisko zakażeń groźną bakterią w szkole. Uczniowie trafili do szpitala

1 min. czytania
06.10.2022 16:52
Zareaguj Reakcja

W jednej ze szkół podstawowych w Poznaniu wykryto ognisko bakterii salmonelli – przekazała rzeczniczka sanepidu. Czworo uczniów z powodu zatrucia trafiło do szpitala. Inspektorzy sanitarni nie ustalili jeszcze źródła zakażenia.

Salmonella
fot. KATERYNA KON/Science Photo Library RF/East News

Sanepid w Poznaniu dowiedział się o ognisku Salmonelli w szkole we wtorek. Informację przekazała oficjalnie dyrekcja jednej z podstawówek – przekazała rzecznik prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Cyryla Staszewska. 

Poznań. Ognisko salmonelli w jednej z podstawówek

Z powodu zatrucia Salmonellą hospitalizowanych jest czworo dzieci. Do szpitala trafili uczniowie z klas od I do III. – Dzieci korzystały ze stołówki szkolnej, ale na razie jesteśmy w trakcie dochodzenia i ustalenia, gdzie mogło dojść do zatrucia. Prowadzimy również wywiady epidemiologiczne z rodzicami i dziećmi, pytamy o to, co jeszcze mogły jeść i gdzie przebywać – zaznaczyła Staszewska.

W środę poznański sanepid przeprowadził kontrolę w szkole. – Jej wyniki są teraz analizowane – podkreśliła rzeczniczka. Jednocześnie poinformowała, że osoby pracujące w szkolnej kuchni otrzymały skierowania na badania. 

Redakcja poleca

Objawy zakażenia salmonellą

Zakażenie salmonellą prowadzi do salmonellozy, czyli zakaźnej choroby przebiegającej zazwyczaj jako nieżyt żołądkowo-jelitowy. Objawy zatrucia salmonellą ujawniają się zazwyczaj po 8-12 godzinach od zjedzenia zakażonego pokarmu lub wypicia zakażonego płynu.

  • bóle głowy;
  • napadowe bóle brzucha przypominające kolkę;
  • biegunka;
  • nudności i wymioty;
  • gorączka;
  • wodniste stolce, które mogą zawierać domieszkę śluzu;
  • rzadko obserwuje się powiększenie wątroby i śledziony.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP