Obserwuj w Google News

Kary dla przewoźników od 20 tysięcy w górę. Wchodzi w życie pakiet przewozowy

Redakcja
2 min. czytania
18.04.2017 15:53
Zareaguj Reakcja

We wtorek zaczyna obowiązywać pakiet przewozowy. To zbiór przepisów, dzięki którym rząd jeszcze dokładniej będzie kontrolował to, co wożą kierowcy po polskich drogach. Ma to, zdaniem pomysłodawców, przynieść budżetowi 300 mln złotych w tym roku i aż miliard złotych w przyszłym. - Kary są wymierzone nie w tych, co trzeba – alarmuje branża transportowa.

Kary dla przewoźników od 20 tysięcy w górę. Wchodzi w życie pakiet przewozowy
fot. pexels.com

Pakiet przewozowy obejmuje przewóz tzw. towarów wrażliwych, czyli głównie tytoniu, paliw płynnych i skażonego alkoholu. To na tych trzech rzeczach przewoźnicy najczęściej wyłudzają VAT. Od teraz firmy przewozowe będą zobligowane do specjalnych zgłoszeń w e-rejestrze. Gdy podczas kontroli wyjdą nieprawidłowości, wysyłający lub odbierający towar zostaną ukarani. Będzie to kwota co najmniej 20 tys. złotych.

Przewoźnicy wytykają błędy

- Taki kształt regulacji to prezent dla przemytników. Uwagę i kontrolę kieruje się bowiem nie na tych, którzy dokonują obrotu, ale firmy i ich kierowców, które wynajmowane są do transportu - mówił Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w rozmowie z dziennikarzami portalu WP Money.

- Nie kwestionujemy samej idei walki z szarą strefą i uszczelnienia sytemu, ale nie chcemy być w tym systemie grupą, która będzie płacić za nieuczciwych przedsiębiorców. Uszczelnienie tak, ale nie naszym kosztem – dodawał.

Kara za brak GPS

Od teraz firmy transportowe przed wysyłką muszą uzyskać specjalny numer referencyjny towaru, który będzie ważny tylko 10 dni. Ponadto każda ciężarówka musi mieć lokalizator GPS, którego brak może oznaczać karę nawet do 7,5 tys. złotych.

Przepisy mają być problemem dla przewoźników próbujących wyłudzić VAT, natomiast uczciwe firmy nie mają się czego obawiać. – Jeśli dojdzie do zatrzymania ciężarówki-cysterny, dzięki zapisom ustawy sprawdzający będzie w stanie stosunkowo szybko ustalić, czy przewożący jest uczciwy. Jeśli będzie numer zgłoszenia i wszystko się będzie zgadać - kierowca po 5 minutach pojedzie dalej – zapewniał wiceminister finansów Leszek Skiba.

RadioZET.pl/WP Money/strz