Obserwuj w Google News

Papież Franciszek przeprasza za księży-pedofilów. "To były czyny diabła"

Redakcja
1 min. czytania
13.02.2017 11:53
Zareaguj Reakcja

Papież Franciszek przeprasza za czyny księży pedofilów i nazywa je czynami diabła. Wszystko to we wstępie do książki napisanej przez ofiarę zakonnika-pedofila "Ojcze mój, przebaczam".

Papież Franciszek
fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI

- Komuś, kto był ofiarą pedofila, trudno jest opowiedzieć to, czego doświadczył, opisać traumę, która pozostała po latach - tak odnosi się papież Franciszek do przeżyć opisanych przez 57-letniego Szwajcara Daniela Pitteta w książce "Ojcze mój, przebaczam".

 

Autor wykorzystywany seksualnie przez zakonnika, który nigdy zresztą nie został wydalony ze stanu duchownego, a jedynie był przenoszony przez swoich przełożonych z jednej diecezji do drugiej. Sąd skazał go na dwa lata wiezienia w zawieszeniu. Mieszka w Szwajcarii. Papież tymczasem zapowiada "Będziemy bardzo surowi" a świadectwo Pitteta określa jako konieczne i odważne, które rzuca światło na straszliwe mroki Kościoła".

Po raz pierwszy w historii papież napisał wstęp do książki, poruszającej ten trudny i drażliwy dla Kościoła temat. "Jak kapłan może wyrządzić tyle zła?" - pyta Franciszek.

Radio ZET/AJ/MaAl