Obserwuj w Google News

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Beskidach

Redakcja
2 min. czytania
03.01.2019 11:23
Zareaguj Reakcja

Po obfitych opadach śniegu, którego w ostatnich 48 godzinach przybyło średnio ok. 60 cm, wzrosło niebezpieczeństwo wystąpienia lawin w Beskidach. W czwartek GOPR ogłosiło na Babiej Górze trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Obowiązuje ono także na Pilsku.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Beskidach
fot. A.Marciniak/EastNews

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wzrosło niebezpieczeństwo wystąpienia lawin w Beskidach. Ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR Tomasz Kozina poinformował w komunikacie, że znaczne zagrożenie lawinowe w rejonie Babiej Góry "występuje w miejscach, gdzie bardzo silny wiatr odkłada nowe depozyty i formuje deski śnieżne o znacznej grubości". "Niebezpieczeństwo dotyczy głównie żlebów, kociołków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu, przede wszystkim po północnej stronie masywu. Możliwe są zsuwy i małe lawinki również w południowej części" – podał.

Lawina w Tatrach. Ratownicy TOPR przeszukują teren. Najprawdopodobniej nikt nie ucierpiał

GOPR poinformowało, że dodatkowym czynnikiem, który nie sprzyja stabilizacji śniegu, jest niska temperatura, która spada poniżej -10 st. C.

W partiach szczytowych Babiej Góry leży już ok. 120 cm śniegu. W miejscach odkładania go przez silny wiatr pokrywa jest znacznie większa.

W rejonie Babiej Góry część obszaru jest stabilizowana przez wystającą roślinność.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym na wskazanych stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. "Poruszanie się w takich warunkach po górach wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków" – przestrzegli goprowcy.

Kozina podał, że w masywie Pilska możliwe są zejścia zsuwów i małych lawin przy bardzo niestabilnej pokrywie śnieżnej w stromych, wklęsłych formacjach terenowych, które znajdują się w kopule szczytowej masywu. Głównie dotyczy to małych kociołków po północnej i południowej stronie grzbietu.

Tragedia w Tatrach. Lawina śnieżna porwała turystę

Warunki turystyczne w Beskidach są bardzo trudne. Szlaki zostały zasypane przez śnieg. Ich przebieg jest niewidoczny. W wielu miejscach powstały zaspy. W czwartek ma nadal padać śnieg. Towarzyszył temu będzie wiatr o prędkości do 60 km/h.

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali. Dotychczas na Babiej Górze obowiązywał drugi stopień. Na Pilsku zagrożenie nie występowało.

RadioZET.pl/PAP/BM