Obserwuj w Google News

Coraz więcej pistoletów w Polsce. Policja wydaje rekordową liczbę pozwoleń na broń

Redakcja
1 min. czytania
13.02.2017 07:31
Zareaguj Reakcja

Niemal 200 tys. osób ma ją w Polsce legalnie do celów niezwiązanych z obowiązkami zawodowymi - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Policja wydaje coraz wiecej pozwoleń na broń palną.
fot. Pixabay

Posiadacze zezwoleń legalnie kupili w Polsce w ubiegłym roku ponad 106 tys. sztuk broni. "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że najczęściej osoby zainteresowane starają się o pozwolenie na broń myśliwską. W tej kategorii statystki co roku są podobne, ok. 5 tys. sztuk rocznie.

 

Ogromny wzrost zanotowano w przypadku broni  sportowej (która również strzela ostrymi nabojami, ale dużo łatwiej otrzymać licencję). Tę chciało używać 4,8 tys. osób, a więc o 70 proc. więcej niż rok wcześniej. W 2016 roku więcej pozwoleń udzielono na broń kolekcjonerskie. 3,5 tys. pozwoleń to dwa razy więcej niż rok wcześniej. Nie bez znaczenia jest fakt, że ścieżka dostępu jest jeszcze prostsza niż w przypadku broni sportowej.

Niewielka liczba pozwoleń na broń do ochrony osobistej wynika z tego, że kryteria policyjne, które należy spełnić, aby je otrzymać, są bardzo wyśrubowane - pisze dziennik.
Polska należy do państw, w których liczba osób z pozwoleniem na broń jest niska.

Ze statystyki przedstawionej przez portal GunPolicy.org wynika, że w Polsce jest zaledwie 1,49 sztuk broni na 1 tys. mieszkańców, dla porównania w Czechach i na Słowacji ta liczba wynosi 8,3.

RadioZET.pl/PAP/MaAl