Obserwuj w Google News

Polska blokuje import węgla z Rosji. „Nie możemy czekać na UE”

2 min. czytania
29.03.2022 16:38
Zareaguj Reakcja

Rada Ministrów podjęła decyzję o zakazie importu węgla z Rosji do Polski. Rzecznik rządu podkreślił: - Z żalem mówię, że UE nie zdecydowała się wcześniej na te działania. Zdajemy sobie sprawę z ryzyka niestety przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Mówię o tym publicznie, bo obawiam się w przyszłości tych postępowań przed TSUE. Ale nie chcemy pozwolić, aby dalej taki import był możliwy na terenie Polski, licząc się z pewnymi ryzykami - dodał Piotr Müller.

Polska blokuje import węgla z Rosji. Nie możemy czekać na UE
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Wojna w Ukrainie toczy się już 34 doby. Rosjanie atakują nie tylko żołnierzy, ale także cywilów. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział przed duńskim parlamentem, że „ brutalność Rosji na Ukrainie osiągnęła wyższy poziom niż podczas II wojny światowej".

Redakcja poleca

Efektem ataku zbrojnego Putina na Ukrainę są masowo nakładane na Rosję  sankcje gospodarcze. Na zerwanie współpracy biznesowej zdecydowało się wiele tysięcy podmiotów z całego świata. We wtorek rzecznik polskiego rządu Piotr Müller poinformował, że Polska przyjęła zapisy blokujące import węgla z Rosji.

Blokada importu rosyjskiego węgla do Polski

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt umożliwiający m.in. mrożenie majątków podmiotów wspierających Rosję i pozwalający też na wzmocnienie sankcji na poziomie krajowym. Müller dopytywany podczas konferencji prasowej o szczegóły projektu poinformował, że proponowane przepisy zakładają też zakaz importu węgla z Rosji.

Powołując się na klauzulę bezpieczeństwa poszliśmy o krok dalej w tych przepisach. Wpisaliśmy przepisy, które blokują na poziomie krajowym import węgla z Rosji. To zostanie wpisane wprost do ustawy. Zdajemy sobie sprawę, że może budzić to wątpliwości prawne. Niestety uzasadnione wątpliwości, ale nie możemy dalej czekać na reakcję UE w tym zakresie - Piotr Müller, Rzecznik rządu

Rzecznik rządu podkreślił, że zapis dotyczący importu węgla został zaproponowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. - Z żalem mówię, że UE nie zdecydowała się wcześniej na te działania. Zdajemy sobie sprawę z ryzyka niestety przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Mówię o tym publicznie, bo obawiam się w przyszłości tych postępowań przed TSUE. Ale nie chcemy pozwolić, aby dalej taki import był możliwy na terenie Polski, licząc się z pewnymi ryzykami – dodał Piotr Müller.

W Polsce import węgla z Rosji prowadzą jeszcze podmioty prywatne. Polityk zapewnił: "Chcielibyśmy to uniemożliwić. Za łamanie tego typu przepisu będą przewidziane kary finansowe, weryfikację będzie podejmowała Służba Celna".

RadioZET.pl/PAP/Mateusz Mikowski, Krzysztof Kowalczyk

Trwa wojna w Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

Wojna w Ukrainie na żywo: