Obserwuj w Google News

Polska przegrała w Strasburgu ws. sędziego Pawła Juszczyszyna

2 min. czytania
06.10.2022 10:58
Zareaguj Reakcja

Jest wyrok w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że naruszone zostały trzy artykuły Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Paweł Juszczyszyn
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka w związku z zawieszeniem w czynnościach służbowych sędziego Pawła Juszczyszyna z mocy uchwały Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - orzekł w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok ws. sędziego Juszczyszyna

Sędziowie orzekli, że chodzi o artykuł 6., który zapewnia "prawo do rzetelnego procesu sądowego". Orzeczono także o naruszeniu artykułu 8., czyli "prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego" oraz - w połączeniu z artykułem 8 - artykułu 18. mówiącego o "granicach stosowania ograniczeń praw" - podaje TVN24. 

Redakcja poleca

W ogłoszonym wyroku ETPCz zwrócił m.in. uwagę na "poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do nowo utworzonej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która zawiesiła sędziego w obowiązkach za zweryfikowanie niezawisłości innego sędziego powołanego z rekomendacji zreformowanej KRS (Krajowej Rady Sądownictwa)". Zdaniem Trybunału Izba Dyscyplinarna nie spełnia kryteriów "sądu ustanowionego przez prawo". W związku z tym ETPCz orzekł, że "zawieszenie sędziego sądu cywilnego za wydanie orzeczenia sądowego naruszyło jego prawa".

Przypomnijmy,  Izba Dyscyplinarna SN jeszcze w maju br. uchyliła zawieszenie w czynnościach służbowych olsztyńskiego sędziego. Sędzia Juszczyszyn został prawomocnie zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego 4 lutego 2020 r. w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym. 

Obniżono też wtedy o 40 proc. jego wynagrodzenie. Został odsunięty od orzekania, ponieważ rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.

RadioZET.pl/PAP/TVN24