Obserwuj w Google News

Polska rezygnuje ze szczepień AstraZeneką? "To kompletna bzdura"

2 min. czytania
09.06.2021 20:14
Zareaguj Reakcja

Polski rząd rezygnuje ze szczepionki AstraZeneca? Powód to "nieprzewidywalność dostaw". Szczepionka ma być dostępna jedynie dla osób czekających na drugą dawkę - podała "Gazeta Wyborcza". Do sprawy odniósł się prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. - To kompletna bzdura - mówi Radiu ZET.

szczepienie przeciw covid
fot. Piotr Molecki/East News

Polska rezygnuje ze szczepionki  AstraZeneca? "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że otrzymała e-mail od Agencji Rezerw Strategicznych, w którym wyjaśniono, że „z powodu nieprzewidywalności i nieregularności dostaw do Polski preparatu firmy AstraZeneca szczepienia pierwszą dawką wyżej wymienionym preparatem zostały wstrzymane. Obecnie wszystkie dostawy tego preparatu są przeznaczane na zabezpieczenie drugiej dawki".

Redakcja poleca

Polska rezygnuje ze szczepień AstraZeneką? "Będą dalej realizowane"

Okazuje się jednak, że pacjenci będą przyjmować także pierwszą dawkę preparatu. Do sprawy rzekomej rezygnacji ze szczepień AstraZeneką odniósł się prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. - To kompletna bzdura. Szczepienia będą dalej realizowane, a dziś przyszło potwierdzenie, że kolejne dostawy mają dotrzeć planowo - powiedział reporterowi Radia ZET Maciejowi Sztykielowi Michał Kuczmierowski.

Wcześniej prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych przekazał PAP, że z powodu problemów z dostawami do Polski szczepionek przeciw COVID-19 od firmy AstraZeneca zdecydowano o tym, aby priorytetowo obsługiwać szczepienie drugą dawką i czasowo nie podawać pierwszych dawek preparatu. Sytuacja – jak zaznaczył – wróci do normy wraz z ustabilizowaniem się dostaw.

Szef RARS zadeklarował, że nie ma problemu, aby osoby, które chciałyby się zaszczepić pierwszą dawką AstryZeneki, to zrobiły. - W punktach szczepień są jeszcze pewne zapasy szczepionek tej firmy i każdy, kto będzie chciał, ma możliwość zapisania się na szczepienie AstrąZeneką – podkreślił Kuczmierowski.

Na rządowych stronach podano w środę przed południem, że w Polsce wykonano 22 mln 737 tys. 88 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych – dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką od Johnson & Johnson – jest 8 mln 621 tys. 29 osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/ Radio ZET/ PAP/ wyborcza.pl