Obserwuj w Google News

Chcą zbudować mur przeciwpowodziowy nad Zatoką Pucką. Mieszkańcy protestują. „Chcą nas odgrodzić” [News Radia ZET]

Redakcja
2 min. czytania
19.12.2018 13:10
Zareaguj Reakcja

– Chcą odgrodzić nas od zatoki murem! – alarmują mieszkańcy Kuźnicy na Półwyspie Helskim. Chodzi o planowaną przez Urząd Morski w Gdyni budowlę przeciwpowodziową, która ma ciągnąć się przez całe wybrzeże tej małej osady rybackiej, na odcinku prawie dwóch kilometrów. Mieszkańcy głośno protestują, bo ich zdaniem ta inwestycja odstraszy turystów. 

Półwysep
fot. Twitter/Maciej Bąk

Instalacja ma według założeń być wysoka na 2,5 metra powyżej poziomu morza. Zdaniem mieszkańców oznacza to, że z biegnącego wzdłuż brzegu traktu spacerowego nie będzie już można zobaczyć krajobrazu Zatoki Puckiej.

Mapa
fot.

– My już na to mówimy Wielki Mur. Trzeba będzie się na niego wspiąć, żeby cokolwiek widzieć – mówi Tomasz Kowalski, mieszkaniec Kuźnicy, utrzymujący się z turystyki. „Ja mieszkam tuż przy brzegu. Z parteru mojego domu będę teraz widziała tylko betonową konstrukcję” – dodaje Bogna Konkel, która również w sezonie wynajmuje swoje kwatery gościom. 

Inwestycja jest niezbędna?

Urząd Morski w Gdyni przekonuje, że inwestycja jest niezbędna dla ochrony Kuźnicy przed żywiołem. „Sporządzono mapę zagrożenia powodziowego, z której wynika, że ponad 50% obszaru Kuźnicy jest zagrożone powodzią od strony Zatoki Puckiej” – podkreśla rzeczniczka urzędu Magdalena Kierzkowska.

– Oczywiście, że jesteśmy zagrożeni powodzią, ale nie od strony zatoki, tylko od drugiej strony, od otwartego Bałtyku! – ripostuje mieszkaniec Kuźnicy Leszek Kucira. I dodaje, że od dziesiątek lat miejscowość ani razu nie była zalana wodami zatoki, za to zdarzały się podtopienia ze strony morza. 

Będzie kanał przez Mierzeję Wiślaną. Prezydent podpisał specustawę

Mieszkańcy zaczęli już zbierać podpisy pod petycją przeciw budowie muru i zapewniają, że sprawa zablokowania tej inwestycji to dla nich być albo nie być. Chcą nią zainteresować między innymi zarząd województwa pomorskiego, posłów i parlamentarzystów, a także decydentów w rządzie. Wspierają ich w tym burmistrz Jastarni oraz gminni radni. 

Zapewnienia Urzędu Morskiego w Gdyni

Urząd Morski w Gdyni zapewnia tymczasem, że projekt jest dopiero w fazie konsultacji i rozważanych jest kilka wariantów zabezpieczenia Kuźnicy przed powodzią.

– Omawiane są różne rodzaje konstrukcji w zależności od lokalizacji, między innymi przegrody mobilne z paneli metalowych, stały mur posadowiony z przesłoną przeciwfiltracyjną i stały cokół do wysokości około 0,6 m od poziomu terenu z możliwością zamontowania paneli na tym cokole. W każdej konstrukcji przewiduje się przejścia nad Zatokę Pucką – wylicza Magdalena Kierzkowska z urzędu morskiego. Następne spotkanie konsultacyjne w tej sprawie zaplanowano na styczeń 2019 roku. 

RadioZET.pl/MBa/Twitter/MP