Obserwuj w Google News

Posłowie PiS chcą legalizacji picia piwa na dworcach. A Kaczyński mówił o "dawaniu w szyję"

2 min. czytania
09.11.2022 09:46
Zareaguj Reakcja

Posłowie PiS chcą legalizacji picia piwa i alkoholi niskoprocentowych na dworcach kolejowych oraz autobusowych. Choć projekt ustawy trafił do Sejmu już we wrześniu, to głośno o nim teraz w kontekście szokującej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o młodych Polkach "dających w szyję".

Kaczyński
fot. Artur Szczepański/REPORTER

Nie milkną echa skandalicznej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego. Na spotkaniu z wyborcami w Ełku obwinił on o niski poziom dzietności w Polsce młode kobiety, które jego zdaniem "za dużo imprezują" i "do 25. roku życia dają w szyję". Słowa prezesa PiS cytowano również w mediach na całym świecie.

Posłowie PiS chcą legalizacji picia piwa na dworcach

W kontekście tych słów zaskakująco przedstawia się inicjatywa ustawodawcza, którą posłowie PiS podjęli jeszcze we wrześniu. Chodzi o złożony u marszałek Sejmu projekt ustawy, która ma umożliwić picie piwa i niskoprocentowego alkoholu na dworcach kolejowych i autobusowych.

Redakcja poleca

Chodzi o lokale gastronomiczne w budynkach dworcowych, które na mocy obowiązujących przepisów nie mogą otrzymać koncesji na sprzedaż alkoholu. Obecnie jest to możliwe tylko w wagonach restauracyjnych, które znajdują się w niektórych pociągach. 

Projekt trafił do parlamentu 22 września, a 6 października, po pierwszym czytaniu, został odesłany do pracy w komisjach sejmowych. Jego sprawozdawcą jest poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Warto zwrócić uwagę, że w uzasadnieniu projektu posłowie zwracają uwagę przede wszystkim na czynniki ekonomiczne.

Projektowana zmiana jest likwidacją prawnego reliktu, zmniejszy ograniczenie wolności działalności gospodarczej, zwiększy natomiast atrakcyjność, a tym samym zainteresowanie prowadzeniem działalności gospodarczej w budynkach dworców, przez co przyczyni się również do większych wpływów z tytułu podatków dochodowych - projekt PiS ws. legalizacji picia napojów niskoalkoholowych na dworcach

"Ocena ex post proponowanej zmiany pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy zasadne jest dalsze ograniczenie obowiązującego w tym zakresie zakazu i pozwolenie na sprzedaż, podawanie i spożywanie w lokalach gastronomicznych na dworcach wszystkich rodzajów alkoholu, podobnie jak (co ma już miejsce teraz) w międzynarodowych portach lotniczych i portach morskich" - podkreślono w uzasadnieniu.

RadioZET.pl