Obserwuj w Google News

Powrót do szkół. Nauka zdalna przy wzroście zakażeń? "Polacy mają już dość"

2 min. czytania
02.09.2021 07:10
Zareaguj Reakcja

Powrót do szkół w nowym roku szkolnym odbył się w trybie stacjonarnym. Jak wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie ''Rzeczpospolitej'', Polacy mają już dość zdalnej nauki i nie chcą dzielić uczniów z uwagi na szczepienia.

Szkoła
fot. Piotr Molecki/East News

Powrót do szkół po kolejnych pandemicznych wakacjach stał się faktem. 1 września rok szkolny 2021/2022 zainaugurowało 4,6 mln uczniów w 20 tys. szkół. - To jest szczególnie trudny czas, dlatego tak ważne jest to, że możemy się spotkać, bo przez te 1,5 roku doznaliśmy czegoś, czego nikt z nas nie przewidywał [...] W wielu przypadkach  nauka zdalna to nie było to, co wystarczyło dzieciom i młodzieży, żeby można było powiedzieć, że normalnie się rozwijają - mówił Andrzej Duda podczas inauguracji roku szkolnego w szkole im. Papieża Jana Pawła II w Kruszewie. 

Nauka zdalna wróci w nowym roku szkolnym? Większość Polaków jest przeciw

Jak pisze czwartkowa "Rzeczpospolita", "Polacy mają już dość zdalnej edukacji". Z sondażu wynika, że 69 proc. respondentów jest przekonanych, że nauka w szkołach powinna odbywać się stacjonarnie bez żadnych warunków. Przeciwnego zdania jest 19,2 proc. osób. Blisko 12 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Jak pisze gazeta, największe poparcie dla nauki stacjonarnej - 76 proc. - zauważalne jest wśród tych, którzy mają dzieci między 3. a 18. rokiem życia, zwłaszcza jeśli jest to jedno dziecko w rodzinie. Więcej zwolenników nauki stacjonarnej - 81 proc. - jest wśród osób z wykształceniem podstawowym i średnim. Rozwiązanie to popiera 98 proc. osób pracujących na umowę zlecenia/o dzieło, co związane jest z trudnościami w zapewnieniu dzieciom opieki podczas nauki zdalnej.

Redakcja poleca

Sondaż pokazał, że co trzeci ankietowany uważa, iż powinno się obowiązkowo zaszczepić uczniów i nauczycieli. Przeciwko temu jest ponad połowa respondentów. 44,9 proc. badanych popiera regularne wykonywanie w szkołach testów na Covid-19. Przeciwnych jest 38,8 proc. 16,3 proc. respondentów nie ma w tej sprawie zdania. Gazeta przypomina, że szczepienia uczniów w szkołach ruszą w trzecim tygodniu września.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PAP