Obserwuj w Google News

Przemysław Czarnek donosi do prokuratury na szkoły. "Już widzimy zastraszanie"

2 min. czytania
12.02.2022 08:44
Zareaguj Reakcja

Przemysław Czarnek miał złożyć doniesienie do prokuratury ws. prowadzenia zajęć z programu "Zdrovve Love". "14. szkół z Gdańska otrzymało pisma z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz" – poinformował gdański magistrat. – Działanie ministra to zastraszanie dyrektorów, nauczycieli i rodziców zanim jeszcze Lex Czarnek weszło w życie – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. 

Przemysław Czarnek
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W piątek w oficjalnym komunikacie urzędnicy z Gdańska napisali, że "14 placówek otrzymało pisma z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz, które dotyczą prowadzenia zajęć z programu "Zdrovve Love". Na stronie miasta został udostępniony skan pisma datowanego na 4 lutego 2022 roku, napisanego przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk-Wrzeszcz w Gdańsku i zaadresowanego do 14 dyrektorów gdańskich szkół. Numery szkół zostały zamazane przez publikujących dokument.

Przemysław Czarnek donosi do prokuratury na szkoły

Z treści pisma wynika, że prokuratura prowadzi czynności i zwraca się do dyrektorów szkół o przesłanie dokumentacji: "Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz w Gdańsku prowadzi czynności sprawdzające z zawiadomienia Ministra Edukacji i Nauki w zakresie prowadzenia naruszającego art. 72 Konstytucji programu »Zdrowe Love«. W związku z powyższym zwracam się na podstawie art. 15 § 2 k.p.k. o nadesłanie informacji wraz z dokumentacją w zakresie".

Redakcja poleca

W art. 72 Konstytucji, na który powołuje się Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz, mowa jest m.in. o tym, że "Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją".

Do sprawy odniosła się prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. – Projekt  Lex Czarnek jeszcze nie został podpisany przez Prezydenta Andrzeja Dudę, a już widzimy zastraszanie dyrektorów, nauczycieli i rodziców. W całym tym zawiadomieniu jest jeden problem. Program, będący elementem edukacji dotyczącej zdrowia prokreacyjnego, nigdy w Gdańsku nie był realizowany w szkołach podstawowych – powiedziała prezydent.

Gdańsk
fot. Gdańsk

Urzędnicy w komunikacie piszą, że "Zdrovve Love" to program edukacji zdrowotnej w zakresie zdrowia prokreacyjnego młodzieży. Jest jednym z trzech modułów "Programu wsparcia prokreacji dla mieszkańców miasta Gdańska w latach 2017-2020" przyjętego uchwała Rady Miasta Gdańska Nr XL/117/17 z dnia 5 czerwca 2017 roku. Jego realizacja została następnie przedłużona przez Radę Miasta Gdańska do 2025 roku. 

"Program jest całkowicie dobrowolny i skierowany do uczennic i uczniów pierwszych klas gdańskich szkół ponadpodstawowych. Obejmuje on obszar edukacji psychoseksualnej dotyczący zdrowia seksualnego człowieka oraz pełnienia odpowiednich ról w rodzinie. Realizowany jest w oparciu o podejście medyczne, a także najnowsze standardy Światowej Organizacji Zdrowia oraz Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego" – piszą urzędnicy.

RadioZET.pl/PAP