Obserwuj w Google News

Marszałek Senatu nie poleci na Ukrainę samolotem rządowym. Szef KPRM odmówił przelotu

2 min. czytania
17.02.2022 14:05
Zareaguj Reakcja

Marszałek Senatu nie poleci dziś na Ukrainę samolotem rządowym, a zwykłym lotem rejsowym. Przelotu maszyną rządową odmówił marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu szef Kancelarii Premiera minister Michał Dworczyk - dowiaduje się Radio ZET.

Tomasz Grodzki, Michał Dworczyk
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

- Loty najważniejszych osób w państwie, loty o statusie HEAD, uregulowane są m.in. w ustawie o lotach najważniejszych osób w państwie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami najważniejsze osoby w państwie i organizacja dla nich lotów jest obwarowana szeregiem przepisów, obostrzeń, w trosce oczywiście o bezpieczeństwo tych osób - mówi reporterowi Radia ZET Jackowi Czarneckiemu minister Michał Dworczyk.

Marszałek Senatu poleci na Ukrainę lotem rejsowym

- Wczoraj otrzymałem informacje od Służby Ochrony Państwa, dotyczące realizacji lotów o statusie HEAD do Kijowa, które spowodowały, że zgodnie z art. 4 ustawy o lotach najważniejszych osób w państwie, jako szef KPRM, musiałem podjąć decyzję o zablokowaniu realizacji tego przelotu. Poinformowałem o tym szefa Kancelarii Senatu i Pana Marszałka, jednocześnie deklarując, że oczywiście wszyscy senatorowie, którzy chcieliby polecieć do Kijowa, ale nie w statusie HEAD, tylko normalnym lotem, mogą zrealizować taki przelot i tutaj nie będzie najmniejszych problemów. Chodzi wyłącznie o Marszałka Senatu - dodaje Dworczyk.

Redakcja poleca

- Marszałek Senatu RP zalicza się do najważniejszych osób w państwie. Gdyby to dotyczyło kogokolwiek innego, kogo obowiązują przepisy HEAD, dokładnie byłaby ta sama decyzja. Jako szef Kancelarii Premiera jestem ostatecznie odpowiedzialny za organizację tych lotów - wyjaśnia w rozmowie z Radiem ZET Michał Dworczyk.

- Zadeklarowałem Panu Marszałkowi - mówi szef Kancelarii Premiera - że gdyby senatorowie czy wicemarszałkowie, czyli wszystkie osoby, które mogą latać w innym statusie niż status HEAD, chciałyby polecieć do Kijowa - samolot jest do ich dyspozycji.

Wicemarszałkowie nie skorzystają z tej propozycji. Wszyscy razem z marszałkiem Tomaszem Grodzkim polecą samolotem rejsowym.

RadioZET.pl/Radio ZET-Jacek Czarnecki