Obserwuj w Google News

Oskarżony o podwójne morderstwo poszukiwany przez policję. "Mógł zmienić wygląd"

2 min. czytania
12.01.2022 15:23
Zareaguj Reakcja

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach proszą o pomoc w odnalezieniu 42-letniego Rafała Pacyny. Jest on ścigany listem gończym oraz Europejskim Nakazem Aresztowania za podwójne zabójstwo z przełomu 2005 i 2006 r. i podpalenie kamienicy w Będzinie, w której mieszkały ofiary. Policja opublikowała jego wizerunek oraz rysopis. 

Rafał Pacyna
fot. poszukiwani.policja.pl

Rafał Pacyna poszukiwany jest przez policjantów z Zespołu Poszukiwań Celowych Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach. W środę śląska policja zamieściła zdjęcia mężczyzny i apel o przekazywanie informacji na jego temat. Opublikowano także rysopis 41-latka.  

 • WZROST: 176-180 cm
 • OCZY: jasne
 • SYLWETKA: waga 70-89 kg, sylwetka średnia
 • RAMIONA / RAMIĘ: długie
 • WŁOSY: proste, krótkie, ciemnie, uczesanie na jeża
 • UZĘBIENIE: pełne
 • WARGI (USTA): cienkie
 • USZY / UCHO: normalne
 • NOS: średni, prostolinijny
 • PALCE STÓP: szczupłe
 • NOGI / NOGA: długie
 • PALCE  RĄK: długie
 • TWARZ: owalna, cera blada, brak zarostu

Do zbrodni doszło w noc sylwestrową z 2005 roku. Zwłoki kobiety i mężczyzny w średnim wieku znaleziono jednak dopiero 2 stycznia 2006, po pożarze, jaki wybuchł w kamienicy w centrum Będzina (woj. śląskie). Ich tożsamość ustalono dzięki badaniom DNA - okazało się, że to właścicielka i dozorca kamienicy. Już wstępne oględziny zwłok po pożarze wykazały, że ofiary miały liczne obrażenia głowy, które były przyczyną śmierci, a mieszkanie zostało podpalone w celu zatarcia śladów przestępstwa.

Rafał Pacyna
fot. poszukiwani.policja.pl

O zabójstwo oskarżono Pacynę i jego kolegę, który miał mu pomagać. Według ustaleń śledztwa motywem zbrodni były sprawy finansowe - Pacyna w kamienicy prowadził bar i z powodu zaległości czynszowych miał opuścić lokal.

Redakcja poleca

W 2008 r. Sąd Okręgowy w Katowicach uznał obu oskarżonych za winnych i skazał ich na dożywocie. Tamten wyrok został później uchylony, obaj mężczyźni zostali uniewinnieni i zwolnieni z aresztu, na dalszym etapie sprawy odpowiadali już z wolnej stopy.

Po wielu latach mozolnej pracy śledczych, 2 grudnia 2019 roku Sąd Okręgowy w Katowicach uznał oskarżonego Rafała Pacynę za winnego tego, że dopuścił się zabójstwa właścicielki i dozorcy kamienicy, a następnie podpalił budynek, w którym mieszkali, czym spowodował zdarzenie zagrażające życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach - podinsp. Aleksandra Nowara, rzeczniczka śląskiej policji

Pacyna został skazany prawomocnie dopiero w 2021 r. - ponownie na dożywocie (jego kolega został uniewinniony). „Od tego czasu mężczyzna ukrywa się przez organami ścigania. Mógł też zmienić wygląd. Jak ustalono, poszukiwany utrzymywał kontakty z zagłębiowskimi pseudokibicami" - podała Nowara. W lipcu 2021 roku sąd wydał Europejski Nakaz Aresztowania Pacyny, ponieważ pojawił się wątek, że mężczyzna może przebywać za granicą. 

Wszystkie osoby mające informacje mogące przyczynić się do zatrzymania poszukiwanego proszone są o kontakt z Wydziałem Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach pod numerem telefonu 798 032 366 lub najbliższą jednostką policji.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP (K. Konopka)/poszukiwani.policja.pl