Obserwuj w Google News

Setka prokuratorów przeciwnych Zbigniewowi Ziobrze. Planują walne zgromadzenie

Redakcja
1 min. czytania
18.04.2017 11:07
Zareaguj Reakcja

135 prokuratorów przeciwnych Zbigniewowi Ziobrze zbierze się na walnym zgromadzeniu. Jak dowiaduje się Radio ZET, stowarzyszenie Lex Super Omnia, które powstało by walczyć z naciskami na niezależność prokuratorów, ma się zebrać 27 maja.

Zbigniew Ziobro
fot. Flickr

Na spotkaniu prokuratorzy mają powołać władze i określić, jak będą zamierzali działać. Stowarzyszenie Lex Super Omnia, czyli Prawo Ponad Wszystkim zostało założone przez pięćdziesięciu bardzo znanych śledczych, którzy przed zmianą władzy zajmowali najwyższe stanowiska w prokuraturze. Później w znakomitej większości zostali zdegradowani do roli prokuratorów rejonowych.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Członkowie stowarzyszenia zamierzają ochraniać prokuratorów, którzy doświadczają nacisków ze strony obecnych władz. Stowarzyszenie złożyło także skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu na degradację ze stanowisk w strukturach prokuratury.

Członkowie stowarzyszenia nie mają lekko, bo większość ich wypowiedzi w mediach krytykujących "dobrą zmianę" kończy się postępowaniami dyscyplinarnymi.

W stowarzyszeniu działają między innymi Krzysztof Parchimowicz, były prokurator krajowy Edward Zalewski, czy były zastępca Andrzeja Seremeta - Marek Jamrogowicz.

RadioZET.pl/ro/DG