,

Problemy z podwójnym rocznikiem. Lekcje w szkołach do godziny 19?

Redakcja
23.01.2019 08:22

Lekcje w szkołach do godziny 19? W związku z reformą oświaty w rekrutacji na rok szkolny 2019/2020 do szkół ponadpodstawowych weźmie udział dwa razy więcej uczniów niż zwykle.

Lekcje w szkołach do godziny 19
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

 

Reforma edukacji realizowana przez resort Anny Zalewskiej zakłada wygaszanie gimnazjów i wprowadzeniem ośmioletniej szkoły podstawowej. W przyszłym roku szkolnym do rekrutacji do szkół ponadpodstawowych przystąpią absolwenci gimnazjów (z rocznika 2003) i absolwenci szkół podstawowych (z rocznika 2004).

Lekcje w szkołach do godziny 19?

W Białymstoku w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych weźmie udział około 8,7 tys. kandydatów. To około 4,2 tys. absolwentów gimnazjów i około 4,5 tys. absolwentów szkół podstawowych. W ocenie władz kandydatów będzie dwa razy więcej, dlatego też musi przygotować podwójną liczbę miejsc w placówkach, a postępowanie rekrutacyjne zostanie przeprowadzone odrębnie dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.

Uczniowie będą przyjmowani do 15 białostockich liceów, 11 techników i ośmiu szkół branżowych I stopnia. W związku ze zwiększoną rekrutacją w szkołach powstanie więcej pierwszych klas, w sumie 300 (w ubiegłym latach tych klas było o połowę mniej – informuje miasto).

Zobacz także

– Taka sytuacja jest związana z drastycznymi zmianami w oświacie, które rozpoczęły się w 2016 r. Szkoły ponadpodstawowe przyjmą w swoje progi jednocześnie absolwentów trzyletnich wygasających gimnazjów i ośmioletnich szkół podstawowych. Od ponad dwóch lat przygotowujemy się na ten trudny czas – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Władze miasta liczą się też z tym, że – to wnioski po spotkaniach z dyrektorami szkół – „będzie potrzeba więcej miejsca, czasu i kadry”. W niektórych szkołach pojawiają się koszty związane z dostosowaniem pomieszczeń, które do tej pory były wykorzystywane na cele inne niż dydaktyczne. Zgodnie z informacją przekazaną przez dyrektorów w szkołach mogą zostać wydłużone godziny nauki – do godz. 19.00 w liceach, do godz. 20.00 w szkołach zawodowych. Nie przewiduje się prowadzenia zajęć w soboty. 

RadioZET.pl/PAP/DG 

Logo radiozet Dzieje się