Fatalne warunki w górach. Rośnie zagrożenie lawinowe
Bardzo niekorzystne warunki panują w polskich górach. Ratownicy zdecydowanie odradzają wędrówek. Miejscami utworzyły się potężne zaspy, a widoczność nie przekracza 30 metrów. W Tatrach ogłoszono czwarty stopień zagrożenia lawinowego.

Zagrożenie lawinowe w górach rośnie. W Bieszczadach. powyżej górnej granicy lasu obowiązuje drugi - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Na Połoninach widoczność nie przekracza 30 metrów.
- Zagrożenie lawinowe występuje w miejscach, gdzie silny wiatr odłożył większe ilości śniegu i uformował tzw. deski śnieżne. Dotyczy to głównie stromych stoków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu – mówił w rozmowie z PAP ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa.
Tylko w ciągu ostatniej doby w Bieszczadach spadło średnio 35 centymetrów śniegu. Na Połoninie Wetlińskiej leży go już 95 centymetrów. - Miejscami pokrywa śnieżna wynosi nawet dwa metry - ostrzega ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR i dodaje, że zasypane szlaki, silny wiatr i ograniczona widoczność tworzą bardzo niekorzystne warunki do wędrówek.
Beskid Żywiecki. Wycieńczeni turyści utknęli w szałasie. Akcja GOPRZagrożenie lawinowe w Beskidach i Tatrach
Niebezpiecznie jest też w Beskidach i Tatrach. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje na Babiej Górze, czwarty stopień – w Tatrach. Lawiny mogą schodzić samoistnie.
- Warunki do wędrówek w Tatrach są w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny sytuacji lawinowej. Należy unikać stromych stoków (…). Kluczowym problemem lawinowym są niestabilne depozyty śniegu naniesionego przez wiatr – napisał w komunikacie ratownik TOPR Andrzej Maciata.
Lawina w Tatrach. Ratownicy TOPR przeszukują teren. Najprawdopodobniej nikt nie ucierpiałRadioZET.pl/PAP/MK