Obserwuj w Google News

Rząd chce dopłacać do czynszu w pierwszych latach najmu mieszkania. We wtorek ruszają prace

Redakcja
1 min. czytania
11.06.2018 16:54
Zareaguj Reakcja

Rząd we wtorek, 12 czerwca rząd rozpoczyna prace nad projektem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w sprawie pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.

Najem mieszkania
fot. Shutterstock

Jeśli projekt wejdzie w życie, państwo będzie dopłacało do czynszu w pierwszych latach najmu mieszkania. Projekt ustawy znalazł się w porządku obrad rządu, a pracę nad nim rozpoczynają się 12 czerwca.

Rząd dopłaca do najmu?

Autorzy projektu podkreślają, że ich zdaniem jednym z najważniejszych problemów polityki mieszkaniowej w Polsce jest brak dostępnych mieszkań dla osób, których dochody są zbyt wysokie, aby ubiegać się o mieszkania gminne i jednocześnie zbyt niskie, aby zaciągnąć kredyt na zakup własnego mieszkania. Według analiz w takiej sytuacji jest ok. 40 proc. społeczeństwa, w tym głównie osoby młode, rozpoczynające karierę zawodową.

Ceny mieszkań w Polsce

Dopłaty do czynszów będą adresowane do gospodarstw domowych o określonym poziomie dochodów (uzależnionym od liczby osób w gospodarstwie domowym) i nieposiadających innego mieszkania. Autorzy projektu podają, że „gospodarstwa domowe jednoosobowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez GUS. Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 proc. jest zwiększany o 30 pkt proc. Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego – 120 proc”.

RadioZET.pl/PAP/strz