Obserwuj w Google News

Znieważył Dudę, nawoływał do zbrodni wobec polityków. Usłyszał 7 zarzutów

2 min. czytania
17.07.2020 16:32
Zareaguj Reakcja

Do pięciu lat więzienia grozi 38-latkowi ze Stalowej Woli, który znieważał w sieci prezydenta Andrzeja Dudę. Nawoływał do zbrodni wobec politycznych przeciwników, zamieszczając wpisy na jednym z serwisów internetowych.

Znieważenie prezydenta Stalowa Wola
fot. screen Podkarpacka Policja

Policja w Rzeszowie podała, że zawiadomienie w tej sprawie mundurowi ze Stalowej Woli przyjęli w kwietniu tego roku.

- Sprawca na jednym z portali internetowych umieścił wpisy nawołujące do zabójstwa członków jednego z ugrupowań. Ustalenie tożsamości autora wpisów nie było proste, bowiem wykorzystywał on zaawansowane narzędzia maskujące tożsamość - przekazała Marta Tabasz-Rygiel, rzeczniczka KWP w Rzeszowie.

Znieważył prezydenta, nawoływał do zabójstw. 7 zarzutów dla nienawistnika

W sprawę zaangażowali się eksperci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Groził spaleniem domu za plakat Trzaskowskiego. "Dzieci będziesz pedaliła?"

Nawołujący do nienawiści internauta nie spoczął na laurach. Dokonywał kolejnych znieważających wpisów, tym prezydenta RP. Ostatnia aktywność pojawiła się 13 lipca, to jest dzień po wyborach prezydenckich. Analiza m.in. śladów cyfrowych pozostawionych przez sprawcę, pozwoliła ustalić, że autorem komentarzy jest ten sam człowiek - 38-latek ze Stalowej Woli. Mężczyzna został zatrzymany.

Postawiono mu siedem zarzutów, w tym publicznego znieważenia prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, publicznego nawoływania do popełnienia zbrodni oraz stosowania bezprawnej groźby wobec grupy osób z powodu jej przynależności politycznej

 – przekazała nadkom. Tabasz-Rygiel.

10 zł, hot dog, butelka piwa i pół litra wódki za głos. Tak przekupił wyborcę

Zatrzymany przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. Okazało się, że był wprawiony w sianiu nienawiści – podczas przeszukania policjanci zabezpieczyli telefony komórkowe, karty i laptopy, które prawdopodobnie były wykorzystane do zamieszczania komentarzy.

Za zarzucane mu czyny Kodeks Karny przewiduje do 5 lat więzienia. Oskarżony został objęty dozorem policji, ma zakaz opuszczania kraju.

RadioZET.pl/PAP/Stalowemiasto.pl