Obserwuj w Google News

Stanisław Moniuszko uhonorowany przez Google. Minęło 200 lat od urodzin kompozytora

3 min. czytania
05.05.2019 11:10
Zareaguj Reakcja

Na 5 maja przypadła 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki - kompozytora i "ojca opery narodowej". Z tej okazji zorganizowano koncerty, jarmark i nabożeństwa oprawione jego muzyką. Polskiego twórcę uhonorowała również w niedzielę wyszukiwarka Google.

Stanisław Moniuszko. Google Doodle z okazji 200. rocznicy narodzin kompozytora
fot. Google

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz  do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Google Doodle dla Moniuszki

Z powodu rocznicy urodzin Moniuszki internauci korzystający z wyszukiwarki Google mogą zobaczyć specjalną grafikę na cześć kompozytora. Autorką okolicznościowego Google Doodle (nazwa tymczasowego loga wyszukiwarki) jest polska ilustratorka Gosia Herba.

- Moją główną inspiracją była sztuka polskiej malarki Zofii Stryjeńskiej oraz polska sztuka ludowa - powiedziała w rozmowie z Google.

Specjalne logo Google Doodle z Moniuszką mogą zobaczyć tylko polscy internauci.

Stanisław Moniuszko będzie patronem Dworca Centralnego

Obchody urodzin Moniuszki

Z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki para prezydencka zainicjowała ogólnopolską akcję Narodowe Granie, której nadrzędnym celem, jak czytamy na stronie prezydent.pl "jest popularyzacja polskiej muzyki oraz wzmacnianie tożsamości narodowej poprzez wspólne upamiętnienie postaci i dorobku wybitnych polskich kompozytorów".

Narodowe Granie odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, gdzie będzie miał miejsce wielogodzinny koncert "Wiwat Moniuszko!". W koncercie wezmą udział m.in. Polska Orkiestra Radiowa, Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Formacja Janusz Prusinowski. Odbędzie się również śpiewanie pieśni skomponowanych przez jubilata.

Rocznicę uczczą również warszawskie instytucje kultury. Dyrektor Filharmonii Narodowej Wojciech Nowak powiedział PAP, że urodziny kompozytora w FN odbędą się pod tytułem "Moniuszko na Moniuszki". 

- Chcemy uczcić je koncertami, które będą skupiały się w wokół ulicy Moniuszki, przy której mieści się Sala Kameralna Filharmonii Narodowej - poinformował.

Muzyka synchronizuje fale mózgowe słuchaczy

Dyrektor zapowiedział, że obchody rozpocznie show pianisty Waldemara Malickiego, współtwórcy Filharmonii Dowcipu. W południe wystąpi orkiestra Filharmonii Narodowej i wykona m.in. Uwerturę do opery "Halka", Mazura z opery "Straszny Dwór", Uwerturę do opery "Verbum nobile" oraz arie, pieśni i duety.

W Pasażu Rowickiego na cały dzień zaplanowano atrakcje związane z jubilatem. Nowak poinformował, że "Chór Filharmonii Narodowej wystąpi na estradzie zbudowanej przy ulicy Moniuszki i będzie prezentował pieśni i muzykę kompozytora na zespoły wokalne, chóralne". Częścią przedsięwzięcia będzie również Jarmark Moniuszkowski.

Z okazji urodzin Moniuszki odbędą się również nabożeństwa oprawione jego kompozycjami. Pełniący obowiązki dyrektora Polskiej Opery Królewskiej Andrzej Klimczak powiedział PAP, że "Polska Opera Królewska obchodzi ten dzień mszą św. celebrowaną przez kard. Kazimierza Nycza w Archikatedrze Warszawskiej".

"Wykonamy jako części mszy św. Mszę Es-dur Moniuszki" - dodał. 8 maja w Bazylice Świętego Krzyża soliści, Zespół Wokalny i Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej pod dyrekcją Tadeusza Karolaka wykonają "I Litanię ostrobramską", "III Litanię ostrobramską" i pieśni "Modlitwa do Bogarodzicy" oraz "Zwiastowanie".

Konkurs im. Stanisława Moniuszki

200. rocznica urodzin kompozytora zbiegła się z X edycją Międzynarodowego Konkursu im. Stanisława Moniuszki. Gala otwarcia odbędzie się 5 maja w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Laureaci poprzednich edycji Konkursu Moniuszkowskiego, m.in. Ewa Tracz, Urszula Kryger, Jakub Józef Orliński, Rafał Bartmiński, Łukasz Goliński, wykonają pieśni i arie z oper patrona konkursu. Finał tegorocznej edycji oraz ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 11 maja w TW-ON.

Teatr Wielki przygotował również propozycję dla dzieci. 5 maja w Saloniku Moniuszkowskim publiczność będzie mogła wysłuchać recitalu fortepianowego młodego pianisty Bartłomieja Kokota. Najmłodsi będą tworzyć kartki z życzeniami dla Stanisława Moniuszki, odbędzie się konkurs na najciekawszy portret kompozytora oraz zabawa "zgadnij, jaki to utwór?".

Jubileusz Moniuszki świętować będzie również Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wspólnie z Polskim Radiem. 5 maja w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego odbędzie się Nadzwyczajny Koncert w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Pianista Cyprien Katsaris wykona utwory fortepianowe Moniuszki - m.in. fraszki, Polonez Es-dur, Nokturn As-dur, transkrypcje fortepianowe pieśni i fragmenty oper w opracowaniu na fortepian.

Nie żyje Ryszard Peryt. Reżyser, aktor i dyrektor Polskiej Opery Królewskiej miał 71 lat

RadioZET.pl/PAP/PTD