Obserwuj w Google News

Szczepienia przeciw Covid-19 przyspieszają. Dziś rejestracja dwóch roczników

2 min. czytania
26.04.2021 07:44
Zareaguj Reakcja

Od poniedziałku 26 kwietnia ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw Covid-19 osób w wieku 46 i 47 lat. Wkrótce zapisać będą mogły się również osoby mające 30-39 lat, które w styczniu zadeklarowały chęć zaszczepienia na stronie Pacjent.gov.pl.

Szczepienia przeciw Covid-19, rejestracje dwóch roczników
fot. PAP/Adam Warżawa

Szczepienia przeciw Covid-19 w Polsce przyspieszają. Poniedziałek 26 kwietnia jest pierwszym dniem, w którym na szczepienie mogą zarejestrować się dwa roczniki. Są to osoby urodzone w latach 1974 i 1975.

Upoważnieni do zapisów mogą rejestrować się na kilka sposobów: dzwoniąc na infolinię 989, za pośrednictwem internetu – korzystając z systemu e-Rejestracji i z Internetowego Konta Pacjenta; wysyłając SMS-a na numer 880-333-333 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Kolejne dwa roczniki mogą rejestrować się na szczepienie przeciw Covid-19

Zastrzyki przeciw COVID-19 wykonuje się preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Trzy pierwsze są dwudawkowe, preparat J&J jest dwudawkowy. Podawany jest w pierwszej kolejności osobom, które nie są w stanie samodzielnie dojechać na zabieg.

Redakcja poleca

Szczepienia przeciw Covid-19 mają jeszcze mocniej przyspieszyć w następnym miesiącu - od 7 maja rejestracja będzie obejmować po trzy roczniki dziennie i zacznie się od osób urodzonych w latach 1994-1996. Rząd zapowiada, że do 9 maja każdy, kto skończył 18 lat, otrzyma e-skierowanie.

28 kwietnia, czyli w środę, odbędzie się też rejestracja osób w wieku 30-39 lat, które wypełniły w pierwszym kwartale tego roku formularz, deklarując chęć szczepienia przeciw COVID-19 - podano na rządowych stronach. Niecały tydzień później, 4 maja, z szybszych zapisów skorzystają również osoby w wieku 18-29 lat, które wypełniły wspomnianą deklarację.

W poniedziałek do Polski ma dotrzeć ok. 1,3 mln szczepionek od firmy Pfizer/BioNTech, 67 tys. od AstraZeneca i ok. 100 tys. od Johnson & Johnson – przekazał PAP w niedzielę prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

RadioZET.pl/PAP