Obserwuj w Google News

TOP 20 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast. Tu króluje... SMOG! [MAPA]

Redakcja
2 min. czytania
06.12.2017 17:11
Zareaguj Reakcja

Polski Alarm Smogowy na podstawie danych z 2016 roku zebranych przez stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska opublikował listę miast z najgorszym powietrzem. Wśród smogowych recydywistów pojawiły się również miejscowości z terenów uznawanych za czyste. 

TOP 20 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast. Tu króluje... SMOG! [MAPA]
fot. Pixabay

 

Dane o pomiarach pochodzą z wszystkich stacji pomiarowych w Polsce i uwzględniają pomiary pyłu PM10, czyli o wielkości do 10 mikrometrów oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu.

''Należy pamiętać, że w każdym z zestawień ujęte zostały tylko te miejscowości, w których znajdowała się stacja pomiarowa. Oznacza to, że podobne zanieczyszczenie występować może występować w miastach o zbliżonym typie zabudowy i sposobie ogrzewania domów'' - podaje w raporcie Polski Alarm Smogowy.

Zanieczyszczenie powietrza zabija co roku ok. 50 tys. Polaków

Największy problem z czystym powietrzem mają mieszkańcy województw śląskiego i małopolskiego. 29 proc. ludności Śląska i 25 proc. Małopolski jest na bieżąco z doniesieniami smogowymi i zmienia swoje zachowania, jeśli prognozy nie są dobre.

TO MUSISZ WIEDZIEĆ:  Smog, czyli utrapienie alergików. Komu najbardziej szkodzą zanieczyszczenia?

''Średnioroczne stężenia pyłu PM10 nie powinny przekraczać poziomu 40 mikrogramów na metr sześcienny. Na liście miast, w których dopuszczalny poziom 40 ug/m3 został przekroczony znajdują się poza Krakowem, Katowicami i Warszawą głównie miejscowości średniej wielkości bądź nawet tak małe jak śląski Godów liczący zaledwie 2000 mieszkańców'' - czytamy w raporcie.

TOP 20 miast z najgorszym powietrzem:

Polski Alarm Smogowy
fot. Polski Alarm Smogowy

- Bez wprowadzenia w Polsce norm jakości węgla i systemu kontroli jego jakości takie zestawienia będziemy oglądać jeszcze przez wiele lat - powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. - Pani Premier Beata Szydło obiecała Polakom normy jakości węgla na pierwszy kwartał tego roku. Wciąż czekamy - dodał.

RadioZET.pl/Polski Alarm Smogowy/DG