Obserwuj w Google News

Nie żyje najstarsza Polka Tekla Juniewicz. "Babcia do końca czuła się dobrze"

2 min. czytania
19.08.2022 11:54
Zareaguj Reakcja

Tekla Juniewicz zmarła 19 sierpnia 2022 roku w Gliwicach na Śląsku. Miała 116 lat. Była najstarszą Polką i drugą pod względem długowieczności osobą na świecie. O jej śmierci poinformował Urząd Miasta Gliwice.

Tekla Juniewicz
fot. FOT ARKADIUSZ GOLA / POLSKAPRESSE/Polska Press/East News

„Dziś rano, 19 sierpnia, zmarła pani Tekla Juniewicz, najstarsza Polka w historii, rekordzistka długowieczności Polski, najstarsza mieszkanka w historii województwa śląskiego, druga najstarsza osoba na świecie, a przede wszystkim niezwykła kobieta o wielkim sercu i mocnym charakterze. Przeżyła 116 lat, 2 miesiące i 9 dni" – podał magistrat na stronie internetowej.

- Babcia do końca czuła się dobrze - powiedział w rozmowie z TVN24 wnuk Adam, który mieszkał z panią Teklą. „Pani Tekla przez całe życie była bardzo aktywna, nie znosiła stagnacji. Lubiła kino, programy historyczne, grę w karty, a także kwiaty, uprawiała ogródek, dużo czytała. Uwielbiała towarzystwo i podróże. Bardzo kochała swoją rodzinę, z którą była bardzo związana” - przypomnieli gliwiccy urzędnicy.

Redakcja poleca

Tekla Juniewicz nie żyje. Była najstarszą Polką

Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku w dzisiejszej Ukrainie. Po II wojnie światowej i przesiedleniach zamieszkała wraz z mężem Janem Juniewiczem i rodziną w Gliwicach. W 2017 r. została, po śmierci Jadwigi Szubartowicz, najstarszą żyjącą Polką. W kwietniu po śmierci Kane Tanaki z Japonii, stała się drugą pod względem wieku osobą na świecie.

Pani Tekla urodziła na terenie ówczesnych Austro-Węgier, ok. 40 km od Lwowa. Jej mama Katarzyna zmarła w wieku zaledwie 30 lat, podczas I wojny światowej. Ojciec Jan Dadak najął się u hrabiego Lanckorońskiego do pracy przy stawach. Wychowaniem małej Tekli zajęły się siostry szarytki, które prowadziły szkołę w Przeworsku, jedną z ochronek, którym patronowała księżna Lanckorońska.

Tekla pilnie uczyła się szycia i haftu, pracowała też w kuchni, zajmowała się osobami starszymi z pobliskiego domu opieki. Miała 8 lat, gdy wybuchła I wojna światowa, 12, gdy Polska odzyskała niepodległość, 21 – gdy wyszła za mąż za starszego o 22 lata Jana Juniewicza, i 33 lata, gdy rozpoczęła się II wojna światowa.

W wieku 111 i 113 lat za poradą śląskiego konsultanta geriatrii dra Jarosława Derejczyka szczęśliwie przeszła dwie ratujące życie operacje dróg żółciowych, przeprowadzone nowatorską metodą na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej, zostając najstarszą pacjentką, która przeszła ten zabieg.

Pani Tekla przeżyła starszą ze swoich córek, która zmarła w 2016 roku w wieku 88 lat. Wciąż żyje jej młodsza córka, która ma teraz 93 lata. Najstarsza Polka miała też pięcioro wnuków i czworo prawnuków, doczekała się też czworga prawnuków. Najstarszy wnuk ma 70 lat, a najmłodsza praprawnuczka przyszła na świat w 2021 roku, w dniu 115. urodzin pani Tekli.

Autentyczność wieku pani Tekli udokumentował, we współpracy z rodziną i za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie Wacław Jan Kroczek, polski korespondent Gerontology Research Group, międzynarodowej organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością.

Najstarszą osobą na świecie jest 118-letnia Francuzka Lucile Randon, urodzona 11 lutego 1904 r.

RadioZET.pl/PAP - Krzysztof Konopka/TVN24