Obserwuj w Google News

RPD reaguje na zabójstwo ucznia. ''Każda szkoła powinna być sprawdzona''

2 min. czytania
10.05.2019 17:12
Zareaguj Reakcja

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak wystąpił w piątek do MEN o zobowiązanie organów prowadzących do przeprowadzenia we wszystkich szkołach w trybie pilnym kontroli bezpieczeństwa. To reakcja na zabójstwo w warszawskiej podstawówce w Wawrze.

RPD reaguje na zabójstwo ucznia. ''Każda szkoła powinna być sprawdzona''
fot. PAP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W piątek w Szkole Podstawowej nr 195 na warszawskim Wawrze jeden z uczniów zaatakował ostrym narzędziem kolegę. Ten zmarł w wyniku poniesionych ran.

Tragedia w szkole w Warszawie. Uczeń dźgnięty nożem

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak powiedział, że jest wstrząśnięty tą tragedią. Dodał, że nadzorowanie bezpieczeństwa w szkołach, zgodnie z uregulowaniami zawartymi w prawie oświatowym, spoczywa na organach prowadzących te placówki.

Każda szkoła powinna być dokładnie sprawdzona, czy bezpieczeństwo uczniów, naszych dzieci, jest zapewnione, czy nauczyciele wypełniają swoje obowiązki w tym zakresie, czy szkoła – budynek wewnątrz i na zewnątrz – jest odpowiednio monitorowana. A także, czy osoby pilnujące bezpieczeństwa w placówkach oświatowych mają odpowiednie przygotowanie i uprawnienia - Mikołaj Pawlak

Podkreślił, że "najważniejszym obowiązkiem organów prowadzących placówki oświatowe jest przywrócenie zaufania do polskiej szkoły tak, aby rodzice, wysyłając do niej swoje dzieci, mieli pewność, że są one chronione w najwyższym możliwym stopniu".

- Niezależnie od tego, w tej konkretnej sprawie wystąpiłem do policji i prokuratury o informowanie mnie na bieżąco o prowadzonym postępowaniu, o podjętych działaniach w sprawie śmierci ucznia. Wystąpiłem także do dyrekcji szkoły, w której doszło do tego tragicznego wydarzenia, o informacje o ofierze oraz sprawcy, a także o sytuacji w ich rodzinach – oznajmił.

Tragedia w warszawskiej szkole: Uczeń zadźgał kolegę nożem [NOWE FAKTY]

RadioZET.pl/PAP