Obserwuj w Google News

"Przejrzyj na oczy". WOŚP zagrała po raz trzydziesty! Już zebrano więcej niż rok temu o tej porze

3 min. czytania
30.01.2022 23:00
Zareaguj Reakcja

WOŚP 2022 zagrała w tym roku pod hasłem "Przejrzyj na oczy". Przez całą niedzielę (30.01.2022) ten wyjątkowy, bo 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy relacjonowaliśmy na żywo. Sprawdzaliśmy m.in., jaka jest aktualna kwota i co można licytować. Radio ZET również grało z Orkiestrą! Na licytację przekazaliśmy  Złote Serduszko. "Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej!"

WOŚP 2022 na żywo
fot. Paweł Wodzyński/East News
 • To już 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. WOŚP zbierał w tym roku na sprzęt okulistyczny. - Będziemy doposażać oddziały dziecięce - zapowiada Jurek Owsiak
 • Aktualna kwota zebrana na WOŚP 2022 to: 107 634 453 zł. To więcej niż rok temu o tej samej porze
 • Numer konta WOŚP to 88 1140 1010 0000 5244 4400 1130
 • WOŚP można też wesprzeć, wysyłając SMS o treści SERCE na numer 75 565 (koszt wiadomości to 5 zł netto)

WOŚP 2022 na żywo [AKTUALNA KWOTA]

WOŚP grała już po raz trzydziesty. W tym roku pieniądze do tekturowych puszek zbierało niemal 120 tys. wolontariuszy w około 1 700 sztabach w Polsce i najodleglejszych zakątkach świata, a w internecie odbywały się (i wciąż odbywają) setki zbiórek i licytacji. Jurek Owsiak podkreśla, że WOŚP nie gra dla bicia rekordów, z roku na rok zebrana kwota jest jednak wyższa. Podczas 29. finału w 2021 roku udało się zebrać 210 813 830,10 zł - najwięcej w historii wszystkich zbiórek Orkiestry. Aktualną kwotę zebraną podczas 30. finału WOŚP podajemy na bieżąco poniżej.

WOŚP 2022. Na co zbiera w tym roku?

30. Finał WOŚP zagrał 30 stycznia dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. - Będziemy doposażać oddziały dziecięce - zapowiadał Jurek Owsiak. - Chodzi o jaskrę, zaćmę, czy też wady wrodzone. 30 lat temu nie patrzyliśmy w ekrany smartfonów, obecnie mamy naukę zdalną i to wszystko niesie za sobą różne problemy zdrowotne - mówił. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na:

 • angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci 
 • oftalmoskopy do badania dna oka  
 • lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka 
 • tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki) 
 • synoptofory do pomiaru kąta zeza 
 • urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń 
 • tomografia dna oka 
 • mikroskopy  
 • stoły operacyjne  

WOŚP 2022 - licytacje

Od początku powstania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na rzecz wsparcia polskiej medycyny (głównie dziecięcej, choć nie tylko) zebrano ponad miliard złotych. 

Rekord WOŚP w 2021 - ile zebrano rok temu?

- Powiedzieliśmy sobie, że w tym roku gramy dla wzroku i nasze hasło brzmi “Przejrzyj na oczy!” - mówił pod koniec grudnia w Radiu ZET Jurek Owsiak. Prezes WOŚP zaznaczył, że fundacja nie gra dla bicia rekordów. - Co roku podchodzimy do tej kwestii z pokorą. Jeśli zbierzemy mniej pieniędzy, to nie dlatego, że źle gramy, ale Polacy mogą mieć mniej pieniędzy. W zeszłym roku byliśmy pełni obaw. Był lockdown, przesunęliśmy termin finału. Mieliśmy masę obaw, czy ludzie zechcą wyjść z domu, czy będą chcieli nas wspomóc, a okazało się, że przekroczyliśmy sumę 210 milionów złotych - dodał.

Przypomnijmy, że rekordowa kwota zebrana podczas WOŚP padła właśnie rok temu, podczas 29. finału. To dokładnie 210 813 830,10 PLN - ponad 20 milionów PLN więcej niż podczas poprzedniego Finału WOŚP. Pieniądze zbierano na zakup sprzętu dla dziecięcej laryngologii i diagnostyki.

RadioZET.pl